Вълк стоял до шия в ледената вода. Щом го извадили, раните му се оказали сериозни (видео)

Вълк стоял до шия в ледената вода. Щом го извадили, раните му се оказали сериозни (видео)

Понякога само чудо може да помогне на животно в беда. Това било едно такова чудо, което помогнало на вълк, който според всички прогнози нямало как да оцелее.

Неочаквано обаждане

През зимата на 2012 г. в провинция Болоня (Италия) звъни телефон в полицейското управление. Обаждащият се, задъхан от вълнение, казал на служителите, че докато се разхождал по реката, забелязал вълк във водата. Животното било живо, но не помръдвало, а само бавно въртяло глава в различни посоки.

Полицията веднага извикала спасители от центъра за диви животни и бързо се придвижили към мястото. Четирима спасители и ветеринарен лекар бързо пристигнали на посоченото място край реката, където вече ги чакали местен лекар и обадилият се мъж.

Намереният вълк стоял до шия в ледената вода и очевидно бил в състояние на шок. В същото време той слабо, но все пак изръмжал на хората. Разбирайки, че няма да е възможно просто да извадят животното, един от спасителите го прострелял с успокоително. Вълкът обаче, очевидно не разбирайки напълно, че се опитват да му помогнат, се опита да отплава далеч от хората.

Спасители и полицаи тичали по брега на реката, опитвайки се да не изпуснат хищника от поглед. Хората имали късмет вълкът да бъде отнесен до мястото, където реката се стеснява.

Веднага щом животното, вече загубило съзнание, се приближило до брега, една от доброволките на име Елиза влязла в студената вода и хванала вълка за врата. Силно течение едва не отнесло момичето заедно с животното, но притеклите се на помощ спасители помогнали и на двамата и ги извадили на брега.

Живот под заплаха

спасяване на вълк
Ветеринари се опитват да „задвижат“ спрялото сърце на животното.

Ветеринарите веднага се захванали за работа и установили, че вълкът е със сърдечен арест. След индиректен сърдечен масаж вълкът, за радост на спасителите, започнал да диша, но много слабо. Животното незабавно било качено на носилка, поставена му била кислородна маска и било откарано в център за спасяване на диви животни.

Там той бил напълно прегледан и били открити хипотермия, частична недостатъчност на задните крака, краста и най-невероятното – 35 сачми в тялото.

След вземане на кръвни проби, в допълнение към всичко изброено, се разкрило нарушение на черния дроб и инфекциозно заболяване.

Лечението

вълк
Вълкът дошъл на себе си след множество операции и инжекции.

Ветеринарите, осъзнавайки, че лечението ще бъде трудно и дълго, хвърлили всичките си сили, за да спасят вълка, който бил наречен Навара. Първите дни щели да покажат дали хищникът може да оцелее или не. На вълка били приложени интензивни грижи, както и няколко инжекции, за да се отърве от инфекцията. Навара също претърпял операция за изваждане на сачмите.

Постепенно вълкът започна да се възстановява, но все още бил далеч от пълно оздравяване. Ситуацията със задните крайници оставала загадка.

Било решено укрепналия вълк да бъде пратен във ветеринарна клиника в град Лоди, която е специализирана в подобни проблеми с животните. Там Навара се подложил на томография, която показала, че в гръбначния стълб се е образувала гнойна инфекция, която притиска прешлените.

Вълкът претърпял още една операция, този път на гръбначния стълб. В същото време всеки ден се вземала кръв от животното, за да се наблюдават промените в здравословното състояние.

Известно време нищо не се случвало, но след няколко седмици здравето на Навара започнало бързо да се подобрява.

Вълкът бързо се превърнал в напълно здрав див хищник. Той започнал да проявява всички наклонности на обикновен вълк – ръмжал на хората и се опитваше да не ги допуска до себе си.

Вълкът винаги гледа към гората

Ветеринарните лекари изобщо не обърнали внимание на ръмженето му и продължили да вземат тестове, да правят превръзки и да му дават различни инжекции.

За да може Навара да се възстанови по-бързо, той бил преместен в резерват, където условията били възможно най-близки до дивата природа.

Тръдно, но Навара започнал да се движи. Задните крака все още не му се подчинявали достатъчно, но можел да ходи.

Служителите вярват, че когато Навара се възстанови напълно, ще може да се върне в дивата природа, въпреки че когато бил открит, малцина вярвали, че хищникът дори може да оцелее.

Advertisement