„С правилни грижи сърцето издържа дълго“. Известен кардиохирург с 3 правила за здраво сърце:

Сърцето има ресурси, ако не го съсипете с лоши навици.

Известният руски кардиохирург Лео Бокерия твърди: сърцето може да бие равномерно 100 и повече години. Всички кардиолози са сигурни: сърдечният мускул е проектиран да работи дълго време и ако се грижите за него – сърцето няма да ви подведе!

Днес ще говорим за храната, от която сърцето ни се нуждае. Така че и след 100 години да бие без проблеми.

За целта има 3 основни правила – основата на здравото сърце не може да бъде пренебрегната, в противен случай всичко останало ще бъде напразно.

Цялата информация има познавателен характер, консултирайте се със специалист относно профилактиката и лечението. Храната не е заместител на лекарствата, предписани от лекар.

Правило № 1

Намаляваме или направо премахваме трансмазнините. Те изобщо не са необходими. Полза няма, вредата е огромна. Ако не следвате това правило, тогава не очаквайте добър холестерол.

Правило № 2

Контролирането на кръвното налягане е най-добрата превенция на всички съдови инциденти. Често чрез промяна на начина на живот – хранене, упражнения, човек намалява кръвното налягане до нормално.

Ограничаваме солта. Първо, солта провокира високо кръвно налягане, и второ, „благодарение“ на солта, някои лекарства за кръвно налягане спират да действат.

Ако искате здраво сърце, не яжте трансмазнини и сол. Знаете ли, кръвното налягане на баба ми беше над 200 и тя наистина обичаше солени храни.

Присъдата на лекарите беше жестока за нея: ако искаш да живееш, премахни солта.

Любителка на херинга и домашно приготвени туршии, тя започна да яде почти всичко безсолно. Но когато можеше, някак интуитивно доббавяше към менщто си много зеленчуци и зелени храни. И баба беше права.

Намалете вредата от солта

Калият е натриев антагонист, намалява вредата и помага за бързото отстраняване на натрия от тялото. Калият се намира в зеленчуците, плодовете и зелените салати.

Правило № 3

Захарта е провокатор на всички възпаления, дори не говорим за затлъстяване и наднормено тегло. Захарта дава тласък на почти всички заболявания, включително ракът. Ако искате здраво сърце, намалете сладкото.

За сърдечната диета

Как храним сърцето си, какво обича? Лекарите настояват: антиоксиданти и повече фибри.

Лео Бокерия казва: „Диетичните фибри имат уникален ефект – коригират въглехидратната обмяна и намаляват лошия холестерол.“

Яжте поне 400 г плодове и зеленчуци на ден, както и бобови растения и пълнозърнести храни – отлични източници на фибри, научете как да регулирате холестерола. Не забравяйте за триците, добавям ги малко към каши и здравословни печива. Съчетава се добре с ферментирали млечни продукти. Но ги яжте умерено.

Ако зеленчуците са трудни за изяждане, дневният прием на трици не трябва да надвишава 35 г – супена лъжица с върха. Да, вероятно няма да искате повече.

Лео Бокерия: „Колкото повече растителни храни има в нашата диета, толкова по-добре. Това са минералите, витамините и диетичните фибри, от които се нуждаем, а теглото ни също е под контрол.“

Защита на сърцето

Най-мощните антиоксиданти предпазват от атеросклероза, инфаркти, инсулти: витамини А, Е, С и D.

Трудно е да се постави някой витамин на първо място, но ще започна с витамин D, твърде много неща са свързани с него. Той ще повиши имунитета ви, ще спаси костите ви, ще ви предпази дори от агресивни форми на рак – доказано е, прочетете. Предотвратява развитието на сенилна деменция и много болести на старостта.

Витамин D е един от малкото витамини, които ни препоръчват да приемаме от есента до пролетта. Но все пак си го набавяйте от храната. Малко парче черен дроб от треска ще запълни дневните ви нужди.

Ще намерите витамин С в зеленчуците, плодовете и зеленчуците. Яжте кисело зеле.

Сърцето може да работи дълго време, ако се грижим за него.

Успех!

Advertisement