Тайната на изчезналия малайзийски „Боинг“: какви били последните думи на пилота

Тайната на изчезналия малайзийски
Снимка: Twitter/SomniaDeull

На 8 март 2014 г. Боинг 777 на Malaysia Airlines изчезнал над Южнокитайско море. Впоследствие негови фрагменти са открити на другия край на земното кълбо. Този инцидент вече е наречен една от най-големите мистерии на 21 век. Какво се знае за 227-те пътници и 12-те членове на екипажа на самолета и има ли причина някой от тях да се подозира в отвличането на самолета?

Хрониката на събитията

Пътническият самолет, излетял от Куала Лумпур, изпълнявал редовен полет MH370, чиято крайна дестинация била летището в Пекин.

Радарите са проследили Боинга само 40 минути – той излита в 00:42 и изчезва в 01:21. Но, както станало известно по-късно, самолетът е бил в полет още 7 часа. През цялото това време опитите да се свържат с него по различни начини били неуспешни.

Диспечерите разбрали, че се е случило нещо ужасно. Рекордната спасителна операция, разгърната първо във водите между Малайзия и Виетнам, а след това край бреговете на Австралия, не довела до резултати.

По данни на военните радари е установено, че след загубата на комуникация самолет 370 рязко се е обърнал във въздуха и е отлетял на запад. За последен път той бил забелязан на индийските Никобарски острови. През 2015 и 2017 г. фрагменти от фюзелажа бяха открити край източното крайбрежие на Африка, но официално „самолетът призрак“ все още липсва.

Обстоятелствата на инцидента накараха мнозина да предположат, че самолетът може да е бил отвлечен от някой от пътниците или членовете на екипажа.

Пасажерите

В пасажерските седалки на Боинга са пътували граждани на 14 страни по света. Две трети от тях са били китайци.
Повечето въпроси от разследващите са предизвикани от иранци, качили се нелегално на борда. Пурия Нур Мохаммад Мердад, 18, и Сейед Мохаммед Реза Делавар, 29, са купили билети с фиктивни документи на името на италианеца Луиджи Маралди и австриеца Кристиан Коцел.

Предполага се, че иранците са купили документите, изгубени от европейски туристи в Тайланд на черния пазар. Дори фактът, че паспортите им фигурират в базите данни на Интерпол, не им попречил да се качат на самолета.

Въпреки това, както казал генералният секретар на Международната организация на криминалната полиция Роналд Ноубъл, „е още рано да се прави връзка“ между използването на откраднатите паспорти и изчезването на самолета.

И двамата млади мъже са напуснали Ислямската република законно и, очевидно, са били обикновени нелегални мигранти. За Мердад се знае, че е очаквал да потърси политическо убежище в Германия, където го чакала майка му.

Членовете на екипажа

Боингът е управляван от етнически малайци. Командир бил 53-годишният Захари Ахмад Шах, който имал 33-годишен опит, а вторият пилот бил 27-годишният Фарик Абдул Хамид.

Що се отнася до Хамид, той, както може да се съди по снимките, публикувани в мрежата, по-рано канел момичета с европейски външен вид сред пътниците в кабината. Южноафрикански граждани, които веднъж са летели с полет 370, казаха, че пилотът разговарял оживено с тях по време на полета и е пушил. Дали подобно „забавление“ може да изиграе някаква роля за инцидента, експертите се затрудняват да кажат.

Много повече са основанията да се смята, че командирът на самолета е замесен в изчезването на самолета.

На запазените снимки Захари Ахмад Шах изглежда весел човек, но има информация, че наскоро е бил в депресия поради развода със съпругата си. Възможно е пилотът да е изпратил пътниците в безсъзнание, като е изключил кислорода, а след това да се е самоубил, като е изпратил самолета в океана. Тази версия има косвено потвърждение – последното нещо, което диспечерите чули преди изчезването на Боинга, бил „спокоен“ тон на гласа, който пожелал „Лека нощ“.

Освен това е известно, че командирът на самолета е бил член на опозиционната либерална Партия на народната справедливост, чийто лидер Ануар Ибрахим беше осъден на затвор на 7 март 2014 г. за хомосексуализъм. Може би тази новина била „последната капка“ за Закари Ахмад Шах и той, в знак Тайната на изчезналия малайзийски „Боинг“: какви били последните думи на пилотаТайната на изчезналия малайзийски „Боинг“: какви били последните думи на пилотана протест, решил да отвлече самолета.

Advertisement