Случвало ли ви се е често да се приберете от супермаркета и да откриете в чантата си стоки, които изобщо не сте имали намерение да купувате? Това съпругът го хвърлил в количката, другото детето го е изпросило или пък автоматично сте грабнали нещо заради намалението или красива опаковка.
Всичко това се дължи на капаните, които ни залагат магазините.
Маркетинг специалистите ни залагат всевъзможни трикове, благодарение на които купувачите вземат повече от планираното.
Моя приятелка, работеща в една от големите вериги, ми разказа за това, като добави, че схемата за привличане на посетители е една и съща във всички големи супермаркети.
Отидохме с нея в един от магазините като купувачи. И се оказа, че аз самата съм попадала в тези „капани“ повече от веднъж, сега ще знам как да ги избегна и да не се поддавам на триковете на магазините. Ще науча и вас.
Объркващият лабиринт
Неведнъж сте се дразнели, че пътеките, рафтовете и ъглите са разположени така, че трябва да се лутате с количката, забравяйки къде отивате, обърквайки се, къде е отделът за хляб, къде е отделът за млечни продукти?
Но това не е дело на глупави магазинери, а на умни търговци.
По този начин клиентът обикаля из целия, разглежда всички продукти и взема неща, за което не е мислил, преди да отиде в магазина.
Най-популярните категории продукти (хляб, мляко) винаги се поставят от различни страни на залата, така че при търсене на брашно посетителят грабва заквасена сметана, пиле и салфетки.
Пазете се от дълго скитане из лабиринтите, особено с голяма количка.
Червени и жълти „крещящи“ етикети с цени
Ценовите етикети с ярък цвят и големи размери са друг капан за посетителите, които ги примамват да дойдат, да разгледат продукта и най-вероятно да го купят, тъй като цената е толкова намалена.
Сигурна съм, че съпругът ми никога няма да погледне тези етикети с червени цени, но аз често се подвеждам. По-евтино, изгодно!
Тук ни улавят „изгодно“, примамвайки ни с червени и жълти листчета по пътя към касата. Не всеки чете малките букви в долната част, които гласят „Само при закупуване на 3 продукта“ или само със съответната карта на магазина. И после вкъщи се чудим защо ни трябват 3 бутилки оцет или 5 пакета гъби, ако една стига за месец. Или се възмущаваме, че шампоанът не е предложен с намаление.
Триковете с разположението на стоките на различни нива
Ако моята позната не ми беше казала, нямаше да разбера за този трик. Всичко е въпрос на подреждане на стоки тена различни нива на височина.
Ето как работи трикът:
на нивото на очите най-популярните стоки са с по-висока цена, те трябва да бъдат продадени бързо;
почти на пода – са поставени най-евтините стоки, не всеки ще се наведе и ще погледне ценовите етикети на нивото на обувките;
на касата, докато чакате на опашката, слагат дребни неща и шоколадови изделия, за да може скучаещите деца да хленчат и да ги искат
Също така кутиите с мляко се поставят така, че да не се вижда срокът на годност, а напред се излагат по-старите опаковки.
Има и други „капани за клиенти“ в супермаркетите:
– красиво оформление на шоколадите, сладкишите, бутилките;
– вкусното ухание на прясно изпечени изделия
– тиха музика и ярки светлини.
Винаги помнете тези трикове, не се отпускайте и вземете само това, за което сте дошли.
Попадали ли сте в подобни „капани“?