На 15 декември почитаме свещеномъченик Елевтерий и майка му света Антия

свещеномъченик Елевтерий

Свети Елевтерий, син на знатен римски гражданин, бил възпитан в християнско благочестие от майка си. Добродетелите му били толкова големи, че на 20-годишна възраст той вече бил епископ на Илирия.

По време на управлението на император Адриан (II в.) Свети Елевтерий бил обезглавен в Рим, заедно с майка си Света Антия, заради смелата му проповед за Христос. Епарх Корив, който измъчвал свети Елевтерий, сам повярвал в Христос и също бил екзекутиран.

Житие на свещеномъченик Елевтерий и мъченица Антия

В църквата „Успение Богородично“ в района на Неа Йония се намират мощите на свещеномъченик Елевтерий, който през II век е загинал мъченически заедно с майка си Антия.

Както се казва в традиционното житие, светецът е роден в Рим, където баща му е заемал висок пост в двора. След ранната смърт на баща си, майката на Елевтерий Антия, заедно с малкия си син, тайно се присъединява към нарастващата християнска общност, подпомагайки финансово малка група ученици на св. апостол Павел.

Според едно от преданията тя е била кръстена от самия апостол като девойка. Веднъж епископът на Рим Анаклет (76-88 г., третият епископ на Рим след Петър и Лин) забелязал благочестието и благородството на нравите на младежа и решил да му помогне да получи възпитание и образование. На 15 години младежът става дякон, на 17 – свещеник, на 20 – епископ.

След посвещаването в епископски сан той отива да пасе стадото Христово в Авлона. Анфия отива там с него.

Скоро вестта за младия епископ-чудотворец се разнесла из цяла Илирия и Епир  и славата му била толкова голяма, че римските власти се разтревожили и започнали да му пречат. В крайна сметка той е задържан по заповед на император Адриан.

Един от стотниците, които дошли да го вземат, влязъл в храма в момента, когато Елевтерий произнасял проповед. След като изслушал проповедта, този стотник (името му било Феликс) пожелал да стане християнин и поискал да бъде кръстен. Покръстил се, а след това по настояване на самия Елевтерий изпълнил заповедта – довел епископа в Рим.

Елевтерий бил подложен на мъчения, които били наблюдавани от местния владетел Хориб. Виждайки, че светецът остава невредим след потапяне във врящо масло, мъчения върху нажежена желязна решетка, бичуване и престой в горяща пещ, владетелят също приема християнството.

Епископ Елевтерий, стотникът Феликс, владетелят Хориб и няколко други хора, обърнати от Елевтерий, били  обезглавени. Майката на владиката Анфия стояла над тялото на сина си в молитва. Нея също я хванали и й отрязали главата. Това се случило през 120 година от Рождество Христово.

Свети Елевтерий и Антия се считат за покровители на бременните и родилките. Освен това се молим на св. Елевтерий за пленниците, а на двамата тези светци – за защита от намесата на демоничните сили. Името Елевтерий означава „свобода“ и затова борците за независимост по време на гръцкото въстание и Православната гръцка църква в Албания са му се молили под игото на комунистическия атеизъм.

Advertisement