„Влязъл в газовата камера заедно с децата, държейки две на ръце“. Подвигът на Януш Корчак

Януш Корчак с децата си
Януш Корчак с децата си през 1920 г. Източник: Wikipedia/Public domain

Смразяващата, но вдъхновяваща история на Януш Корчак е известна по целия свят. През август 1942 г. учителят, автор на множество литературни произведения, влязъл в газовата камера заедно с двеста сираци, негови ученици.

Полският учител, доказал с личен пример, че човек може да стане баща на стотици сираци. Януш Корчак и в живота следвал същте принципи, за които пише в произведенията си.

Детството

Истинското име на Януш Корчак е Ерш Хенрик Голдшмит. Роден в еврейско семейство във Варшава. Там завършва руската гимназия, в която царува военна дисциплина, учение и наказания. Още тогава, видимо, той се е замислил за необходимостта да промени нещо в училищната система.

След като завършва училище, младият Хенрик решава да свърже живота си с медицината и постъпва във Варшавския университет. Като студент практикува в болници и еврейски детски лагери. След университета се занимава с лекарска практика.

С избухването на Руско-японската война е призован да служи като военен лекар. Когато се завръща, решава да стане учител.

Появата на Януш Корчак

Като студент той имал нужда от пари, затова Хенрик започва да публикува в литературни списания. Това биили предимно статии, свързани с възпитанието на децата, пиеси, детски разкази и романи. Скоро той започнал своя собствена колонка в едно от списанията. Публикувал под псевдонима Януш Корчак.

Януш Корчак и неговият „Дом за сираци“

След войната Корчак пътува много из Европа, запознава се с педагогическите системи на Англия, Франция и Германия. През 1910 г. решава да напусне медицинската практика и да се заеме с педагогика. Януш Корчак привлича меценати и започва да строи „Дом за сираците“. Знаейки как антисемитизмът процъфтява в Полша, той поискал да се грижи за еврейските сираци.

Две години по-късно била възстановена четириетажна добре поддържана сграда, където започва да действа „Домът на сираците“ (в тази сграда все още има сиропиталище).

Януш Корчак сиропиталище
Сиропиталището на улица „Крохмална“ 92, където работел Корчак. Той живеел в таванска стая, която била разрушена по време на Втората световна война и не била възстановена. Източник: Wikipedia

В институцията идват сираци и бездомни деца, които започват да се превъзпитават по специална педагогическа система. Колективното образование, общата работа и моралното възпитание – това, според Корчак, е в състояние да възпита достоен гражданин. По-късно подобна система в Съветския съюз ще бъде въведена от учителя Антон Макаренко, чиято дейност Корчак следял с интерес.

През 1924 г. в Женева е приета първата в света Декларация за правата на детето. Тя се основава на принципите на възпитанието на децата, техните права и свободи, за които говори и пише Януш Корчак.

Успоредно с това Корчак работи във варшавското радио, като води предаване за отглеждането на децата. Води я под псевдонима на Стария доктор. Педагогическите му трудове са известни по целия свят, но не и у дома: в Полша смятали, че възпитанието на „техните“ деца не е работа на евреите.

До 1937 г. антисемитизмът се разрастнал в Полша. Корчак е уволнен от радиото, той се опитал да замине за Палестина, но не могъл да остави децата си.

Трагедията в Треблинка

В самото начало на войната всички деца от „Сиропиталището” са преселени във Варшавското гето – защитена зона, създадена от нацистите. Корчак е затворен, но след това му е позволено да живее с децата си.

Корчак, вече е над 60 години, направил всичко възможно, за да помогне на децата да оцелеят. Той им давал храна, лекувал ги, дори организирал самодейност в лагера.

Януш Корчак
Януш Корчак. Портретна фотография. Източник: Wikipedia

Но през 1942 г. той и децата му са отведени в концентрационния лагер Треблинка. В железопътния вагон Корчак е разпознат от СС-овец като автор на една от любимите му детски книги, затова немецът му предложил да му помогне да избяга. В друга версия офицерът е действал официално, тъй като нацистките власти са имали  някакво „специално отношение“ към Корчак. Каквато и да е офертата, Корчак отново отказва. Той се качил на влаковете с децата и никога повече не се чуло за него.

„Той каза на сираците, че отиват на село, така че трябва да са весели. Най-накрая щяха да могат да заменят ужасните задушаващи градски стени с поляни с цветя, потоци, където да се къпят, гори, пълни с горски плодове и гъби. Каза им да си облекат най-хубавите дрехи и те излязоха двама по двама на двора, хубаво облечени и в весело настроение. Малката колона се водеше от есесовец…“ – Владислав Шпилман. 

По спомените на очевидци децата са били подредени по четири и закарани в газовата камера. Начело на колоната е Корчак с две малки деца на ръце. Гледайки жителите, полицаите плачели, но не можели да направят нищо. До последната минута от живота си Януш Корчак разказвал приказки на нищо неподозиращите деца, а те слушали, докато могат да дишат.

Споменът за великия учител Стария доктор е увековечен в паметници, имена на училища и улици, книги и филми. Днес в Треблинка е издигнат мемориален камък в памет на Януш Корчак и децата.

Велик хуманист, Учител с главна буква, който изживял достойно живота си, без да изневери на моралните си идеали и принципи.

Advertisement