Благодарение на науката помилваха жена, лежала 20 г. в затвора за убийството на 4-те си деца

Катлийн Фолбиг
Катлийн Фолбиг влиза във Върховния съд на Нов Южен Уелс в Сидни на 19 май 2003 г. Източник: David Gray/Reuters

В Австралия помилваха жена, след като излежа 20 години затвор по обвинения в убийството на четирите си малки деца.

През 2003 г. съдът намери за малко вероятни твърденията на нейната защита, че всички те са починали от естествена смърт. Но учените наскоро публикуваха ново изследване, което сочи точно това.

Катлийн Фолбиг беше наречена „най-страшният сериен убиец в Австралия“, след като жури установи, че в продължение на десетилетие тя е убила синовете си Калеб и Патрик и дъщерите си Сара и Лора.

Върховният съд на Нов Южен Уелс я осъди на 40 години затвор с възможност за условно освобождаване най-рано след 25 години.

Сега случаят с 55-годишната Фолбиг, която винаги е твърдяла, че е невинна, се смята за една от най-големите съдебни грешки в Австралия.

Фолбиг беше арестувана, след като четири от децата й, които били на възраст между 19 дни и 19 месеца, починаха внезапно между 1989 и 1999 г. Прокурорите на процеса твърдят, че жената ги е удушила.

В същото време не са представени веществени доказателства за удушаване или следи от телесни травми на децата.

В резултат на това Фолбиг е осъдена въз основа на косвени доказателства: записи в дневниците й, които казват, че майчинството не е лесно за нея и че тя обвинява себе си за смъртта на децата си.

Впоследствие адвокатите на Фолбиг инициираха няколко обжалвания и ново разследване по случая през 2019 г., но техните резултати не оставиха съмнение в присъдата и дори придадоха по-голяма тежест на косвените доказателства в първоначалния процес срещу Фолбиг.

Въпреки това, след ново разследване, водено от пенсионирания съдия Том Батърст, прокурорите признали, че тяхното разбиране за причините за смъртта на децата се е променило.

Новото разследване

В това разследване експертите предположили, че дневниците са били начин скърбящата майка, която не е имала почти никаква подкрепа, да преодолее случилото се и че е малко вероятно и четирите деца да са били удушени без никакви физически белези.

Но основната причина, която принудила прокуратурата да промени мнението си, били заключенията на група имунолози. Те открили в дъщерите на Фолбиг Сара и Лора обща генетична мутация, наречена CALM2 G114R, която може да причини внезапен сърдечен арест.

Намерени са също доказателства, че нейните синове Калеб и Патрик са имали различна генетична мутация, която учените свързват с внезапната поява на епилепсия при мишки.

Според професор Карола Винуеса, която ръководи изследователския екип в Австралийския национален университет, те обърнали внимание на необичайната генна последователност в ДНК-то на самата Катлийн Фолбиг още преди да бъдат тествани ДНК проби от нейните деца.

„Проведохме първия тест и открихме вариант на ген, който изглеждаше много подозрителен… Още тогава, през ноември 2018 г., смятахме, че ако това бъде открито и при децата, тогава то с много голяма вероятност, ще бъде причината“, казва Винуеса в интервю за BBC.

Както подчертава професорът, в света са известни само 134 случая на потенциално фатални сърдечни заболявания, свързани с тази генетична мутация.

В понеделник главният прокурор на Нов Южен Уелс Майкъл Дейли обяви, че съдия Том Батърст е стигнал до „твърдо убеждение“, че има основателни съмнения за вината на Фолбиг.

В резултат на това губернаторът на Нов Южен Уелс подписва пълно помилване и нарежда незабавното освобождаване на Фолбиг от затвора.

„Това беше 20-годишно изпитание за нея… Пожелавам й мир“, казва Дейли и добавя, че мислите му са и с Крейг Фолбиг, бащата на починалите деца.

Професор Карола Винуеса нарече решението за помилване на Фолбиг прекрасно събитие, което може да даде надежда на други жени в подобни ситуации.

„Към нас се обърнаха представители на жени, които са загубили деца или са обвинени, че са навредили на децата си. В тези случаи също може да става дума за деца с тежки генетични заболявания“, каза тя.

Австралийската академия на науките заяви в изявление, че случаят показва необходимостта от реформа на правната система на страната в светлината на напредъка в науката.

Какво следва за Фолбиг

Както обясни прокурорът Майкъл Дейли, настоящото безусловно помилване не отменя присъдата на Фолбиг.

Решението за отмяна на присъдата може да бъде взето от Наказателния апелативен съд, ако съдия Батърст прехвърли делото там. Този процес може да отнеме до една година.

Ако присъдата бъде отменена, Фолбиг потенциално може да съди австралийското правителство за милиони долари обезщетение.

За прецедент се смята случаят с Линди Чембърлейн, австралийка, която била несправедливо осъдена на доживотен затвор през 1982 г. за убийството на малката си дъщеря. Тя беше освободена три години по-късно, като съдът призна грешката си. Впоследствие на Чембърлейн беше присъдено обезщетение за 1,3 милиона австралийски долара (858 000 долара).

За този случай разказваме тук. 

Но според адвокатите на Фолбиг, която е излежала 20 години затвор, нейният случай многократно засенчва този на Чембърлейн.

„Невъзможно е да почувствате степента на травмата, която беше нанесена на Катлийн Фолбиг: болката от загубата на децата и почти две десетилетия лишаване от свобода в затвори с максимална сигурност за престъпления, които науката е доказала, че никога не са се случвали“, казва нейният адвокат Рани Рего.

На изхода на затвора Фолбиг е посрещната от приятели, които са участвали в продължила години кампания за нейното освобождаване. Прокурор Дейли призова журналистите и обществеността да уважават правото й на личен живот.

Advertisement