Защо хората се разболяват: проницателната мъдрост на индианците

Защо хората се разболяват: проницателната мъдрост на индианците
Източник: Pixabay

Понякога сме толкова забързани, че спираме да виждаме очевидното. Животът ни прилича на гледки през прозореца на влака. Всичко се слива в една размазана линия. Няма време да мислим какво сме видели току-що, какво сме почувствали, къде сме били.

Животът ни учи да уважаваме по-възрастните. Тяхмата мъдрост е предавана от много поколения. Едно време се вслушвахме повече се в съветите на по-възрастните. Днес правим това по-рядко, защото технологичният прогрес е толкова бърз, че усещаме, че възрастните хора сякаш са изостанали.

Днес ще говорим за мъдрите уроци от един от най-древните народи. Тези хора погрешно са били наричани индианци. Те били народ, който живеел в пълна хармония с природата, така че на „цивилизованите“ европейци изглеждали изостанали диваци. Мъдростта на този народ е дълбока, естествена и скрита в простотата.

Ето три много важни урока от индианците:

Урок 1. Хората се разболяват от несбъднати желания и забравени мечти

Пронизващата мъдрост на индианския народ гласи: „Хората се разболяват от неизпълнени желания“.

Според индианската мисъл неизпълнените желания, оставени без внимание, създават празнота в човека, което ще доведе до негативни последици и болести.

Всички проблеми на човек, неговите тревоги, притеснения, притеснения, както и дълготрайно продължаваща депресия и нервни сривове износват тялото отвътре. Неосъществените стремежи и мечти могат да доведат до стрес, разочарование и чувство на неудовлетвореност, оставяйки човек беззащитен пред проблемите.

Урок 2: Пуснете децата си

Има една много мъдра индийска поговорка: „Детето е гост в дома ви: нахранете го, научете го и го пуснете.“

Много често самите родители се намесват в независимостта на децата си и не могат да ги пуснат в зряла възраст. Те „удушават“ възрастните деца с прекомерна грижа, налагат решенията си и контролират всяка стъпка.

Това често се случва, защото за родителите, най-често майката, единственият смисъл е нейното дете или деца. И когато дойде време децата да станат независими и да напуснат бащиния дом, в майката остава празнота, която няма с какво да запълни.

Но ако контролирате детето през цялото време и не го пускате, то няма да стане щастливо, няма да може да живее собствения си живот.

Урок 3: Не съдете

Друга индианска  поговорка гласи: „Първо погледнете отпечатъците на мокасините си, преди да съдите грешките на другите.“

Българският народ има аналогия: „Виждаме сламката в чуждото око, но не забелязваме гредата в своето“.

Тези думи са предупреждение срещу прибързаната критика или осъждане на другите. Човек трябва първо да се вгледа в себе си, в собствените си действия, поведение и недостатъци, преди да съди другите.

Съществува огледален принцип, чиято същност е, че най-често виждаме в другите това, което не приемаме в себе си.

И преди да съдите друг, запомнете една много важна мисъл – всички хора и събития, които срещате в живота си, са отражение на вашия вътрешен свят и състояние. Може би този човек ви е даден, за да можете да научите някои уроци за себе си.

Advertisement