Този човек спасил живота на над 2 милиона деца. Ето как го направил:

Този човек спасил живота на над 2 милиона деца. Ето как го направил:
Източник: KATE GERAGHTY.Australian Red Cross

На 11 май 81-годишният австралиец Джеймс Харисън дари кръв за последен път в живота си.

Той правел това в продължение на 60 години и е първият и най-известен участник в националната програма за подпомагане на майките с отрицателен резус фактор и техните деца.

Като тийнейджър Джеймс Харисън претърпял операция за отстраняване на бял дроб; за желта получил кръвопреливане.

„Дори не знам точно колко хора, които не познавах, спасиха живота ми“, спомня си Харисън.

Тогава той си дал обещание, че ще дарява редовно кръв. И наистина, на 18-годишна възраст започва да дава кръв на Австралийския червен кръст.

През 60-те години на миналия век австралийските лекари започват да търсят начин за борба с високата детска смъртност в страната.

„До 1967 г. хиляди бебета умираха всяка година в Австралия и никой не можеше да разбере защо“, казва говорителката на Червения кръст на Австралия Джема Фалкенмайър. „Жените имаха многократни спонтанни аборти, децата се раждаха с мозъчни увреждания.“

Лекарите стигнали до извода, че причината се крие в отрицателния резус фактор – липсата на антиген D в кръвта на някои жени.

По време на бременност те могат да имат Rh конфликт с плода, чийто резус факторфактор е положителен: тялото на жената започва да произвежда антитела, които се стремят да унищожат „враждебните“ кръвни клетки на плода.

Това причинява хемолитична болест при кърмачетата и може да доведе до смърт на бебето преди раждането. В Австралия конфликтният резус фактор се среща при 17% от бременните жени.

Учените открили, че болестта може да бъде предотвратена чрез инжектиране на антирезус имуноглобулин, който се изолира от човешка кръвна плазма.

Те започнали да търсят кръвни банки за подходящ донор и открили Харисън.

До този момент той бил кръводарител от десет години. Предложили му да стане участник в експериментална програма за разработване на лечение – и той веднага се съгласил.

„Помолиха ме да бъда морско свинче и оттогава постоянно започнах да дарява кръв“, спомня си той.

Първата инжекция антирезус имуноглобулин, създаден от кръвта на Джеймс Харисън, е поставена на бременна жена през 1967 г.

Координаторът на програмата за разработване на лекарството, Робин Барлоу, казва, че във всеки флакон, произведен в Австралия, има „парче от Джеймс“.

„Той спаси милиони деца. Разплаквам се при тази мисъл“, признава Барлоу.

Общо около 200 донори взели участие в тази програма в Австралия – само толкова хора успели да открият необходимите антитела в кръвта си.

В пресата Джеймс Харисън бил наречен „човекът със златната ръка“, но самият той не се смята за герой.

„Може би кръводаряването е единственият ми талант“, казва той в интервю за CNN. Харисън каза още, че всъщност се страхува от инжекции и всеки път, когато му вземат кръв, той отклонява очи.

През живота си той дарява кръв 1173 пъти, а от неговата плазма са произведени около три милиона дози от лекарството. Дори собствената му дъщеря се нуждае от инжекция с анти-резус имуноглобулин през 1992 г.

„Благодарение на баща ми успях да родя още едно здраво момченце. Благодаря ви, че ми даде шанса да имам двама здрави сина – твоите внуци”, казва тя.

През 1999 г. Джеймс Харисън е награден с Ордена на Австралия, а четири години по-късно влиза в Книгата на рекордите на Гинес като човекът, дарил най-много кръв.

На 11 май 2018 г. той дари кръв за последен път в живота си: след 80-годишна възраст това вече е забранено в Австралия, но лекарите направили изключение за почетния донор.

„Надявам се някой да счупи моя рекорд“, казва Харисън. „В крайна сметка всичко това е за добра кауза.“

Advertisement