Черешова задушница е. Ето какво се прави на този ден:

църковни свещи за помен
Източник: Pixabay

Днес православните отбелязват Черешова задушница – специален ден, в който възпоменават починалите си близки. Денят е свързан с поверието за прибирането на душите на всички покойници, които са били на свобода след Велики четвъртък. Българитя я наричаме Черешова, защото по това време на годината черешите са най-популярният плод у нас и за помен често се раздават именно череши.

Ето какво си струва да направите в този специален възпоменателен ден:

Какво може да се прави на Черешова задушница

Сутринта вярващите присъстват на църковни служби и предават бележки с имената на починали близки. Те се споменават в молитва от духовниците. След обща молитва всички отиват при иконите, за да запалят свещи за упокой на душите и да отправят лични молби към Висшите сили.

След като посетят църквата или след молитва пред домашния иконостас, вярващите отиват на гробищата. На гробовете се палят свещи и отново се моли за упокой на душите на починалите.

Не е забранено да останете у дома в деня на Черешова задушница, ако по някаква причина не е възможно да посетите църквата и гробището. Можете да се молите на домашните икони, да запалите кандила или църковни осветени свещи.

С какво се отличава Черешова задушница?

Първо, на Черешова задушница молитвено възпоменаваме не само нашите починали близки, но и всички починали християни. Включително тези, които не са получили християнско погребение.

Защо да се молим за мъртвите?

Човешката душа е създадена безсмъртна, тя не умира заедно с тялото си и след като се отдели от него, тоест след физическата смърт, се явява пред Бога за частен съд. Преминала тази специална присъда, до общото възкресение и Страшния съд, душата остава в очакване на своята вечна съдба. Къде точно пребивава? Не ни е позволено да знаем.

„Има много обиталища в дома на Отца Ми“, казва Исус Христос на Своите ученици. Но тъй като душата е безсмъртна, тъй като тя „пребивава“, дори и неизвестно къде, това означава, че тя не само е в зоната на достъп на нашите молитви, но и се нуждае от тях.

Двухилядолетният опит на Църквата свидетелства: задгробният живот на човек до Страшния съд не е окончателно решен и молитвата на живите, молитвата, изпълнена с пламенна и искрена любов, е в състояние да промени тази съдба.

Основното в молитвите ни трябва да е молбата за опрощение на греховете. Ние, живите, можем да се покаем, да поискаме прошка и да поправим стореното. Мъртвите вече не могат. Затова просим от Бога милост към тях: „Милостта Божия, Царството Небесно и прощението на греховете им просим от Христа, Безсмъртния Цар и нашия Бог“, се повтаря в молитвите на богослуженията в този ден.

Какво да не правим на Черешова задушница:

В деня на възпоменание на починалите развлекателните дейности  не са добре дошли. Вярващите също се опитват да избягват конфликти, клюки и кавги. Днес те мислят за своето духовно развитие и очистване на душите от греха, а не за падението.

На задушница е важно да си спомните не само душите на починалите, но и вашите собствени. Искрените призиви към Господ помагат да се очистим от негативизма, да разберем, че животът е мимолетен и не е предназначен да го разваляме с неприемливи дела.

Advertisement