Оказва се, че цял живот съм яла ядките неправилно. Ето как да ги „събудите“:

ядки
Източник: Pexels/Marta Branco

Малко предистория

Много обичам ядки. Особено бадеми и кашу. Но гледам да не злоупотребявам с тях. Първо, ядките са доста калорични. И тук е важно да знаете кога да спрете. И второ, понякога след тях усещах не много приятна тежест.

Един ден споменах това в разговор с мой приятел…

И добре че го споменах! Оказа се, че съм яла ядките напълно погрешно. Яла съм ги ги така, че тялото ми нямаше полза от това.

Защото ядките трябва да се „събудят“!

Как? Много просто.

Защо ядките спят?

Факт е, че семената и ядките, които купуваме, са в спящо състояние. В тази форма те се абсорбират слабо и се екскретират от тялото в почти непроменен вид.

В състояние на покой, всъщност сън, сухите ядки и семена запазват съдържащите се в тях вещества, които се наричат ​​ензимни инхибитори. Тяхната функция е да защитават семето и да възпрепятстват покълването при неблагоприятни условия. Те са тези, които понякога придават горчивина на вкуса.

Когато едно семе падне от дърво, лишено от източника си на влага, то изсъхва и ембрионът заспива, за да се събуди отново през пролетта и да даде нов живот.

Природата не позволява семето да покълне преди определено време. По този начин се запазва неговата жизнеспособност и се гарантира, че му е осигурена достатъчно влага в почвата, за да покълне и да продължи рода.

Какво да направим?

Има два начина за унищожаване на ензимните инхибитори. Първият е да сготвите храната. Но в този случай ензимите, витамините и минералите също ще бъдат унищожени. Тази опция никак не ни харесва.

Вторият вариант е по-предпочитан. Поставяме семената във влажна среда, тоест накисваме ги. В този случай инхибиторите се унищожават и броят на ензимите се удвоява.

Накиснатите  ядки и семена променят химичния си състав и се задейства механизмът на покълване.

Същността на този процес е превръщането на сложни вещества в по-прости. Неактивните растежни вещества, намиращи се в ембриона, се активират и допринасят за синтеза на ензими, които разлагат сложните резервни вещества на по-прости.

Тези химични процеси правят накиснатите ядки и семена по-смилаеми. Те ще бъдат по-сладки; водата ще отмие инхибиторите, отнасяйки горчивината със себе си.

В резултат на това ние получаваме хранителни вещества в най-достъпна форма: активната ензимна система на растението, макро и микроелементи, флавоноиди и огромно количество витамини и антиоксиданти.

Целият този комплекс от полезни вещества е органично вграден в живата тъкан на растението и се намира в балансирани количества и съотношения.

Тоест, накисването значително повишава хранителната стойност на ядките и семената. И вкусът също се променя, те стават сочни, сладки и практически по нищо не отстъпват на пресния си аналог.

Как да накисваме ядките?

Накисването е много просто: залейте суровите ядки или семена с питейна вода и оставете за няколко часа или цяла нощ (в зависимост от вида) на стайна температура.

На сутринта трябва да изплакнете ядките и да изцедите водата. Няма нужда да чакате кълнове, тъй като простото накисване вече стартира механизма на покълване.

Накиснатите ядки и семена могат да се съхраняват в хладилника за около три дни.

Но ако ги измиете, подсушите старателно и ги поставите в съд или буркан с плътен капак, те могат да се съхраняват и да запазят естествения си вкус около седмица.

Тези активирани ядки са много здравословни и не са никак трудни за храносмилане, ако са приготвени правилно.

Advertisement