Как България спасява Европа от арабско нашествие

Хан Тервел срещу арабите
Българите прогонват арабите.

Времето между 7 и 8 век е определящо за Балканския полуостров и бъдещето на Европа. Византийският император Юстиниан II е насилствено свален от трона си. Хан Аспарух, основателят на Дунавска България, загива в битка срещу хазарите и е наследен от сина си Тервел.

Арабските орди са решени да навлязат и да завладеят Европа и да разпространят ученията на ислямската религия. В този важен исторически момент на преден план ипзлува политическият пакт между Византия и България, който ще реши съдбата на континента.

Хан Тервел – светецът и спасителят на Европа

Хан Тервел
Спасителят на Европа Хан Тервел е обявен за светец. Източник: Wikipedia

В началото на VII век България е под властта на хан Тервел. Управлението му продължава 21 години от 700 до 721 г. Още в самото начало той се доказва като гениален тактик и премахва Хазарския хаганат, разширявайки и границите на България.

През 705 г. той е провъзгласен за кесар от византийския император Юстиниан II, защото Тервел му помага да организира контрапреврат и да си върне трона. Това било нещо много необичайно за онова време, тъй като кесар била титла, давана на наследника на трона.

Тервел ще остане в историята на Балканския полуостров и Европа като смел и мъдър хан, унищожил арабската орда при обсадата на Константинопол.

Заради делата си българският хан е канонизиран и за светец както от източноправославната, така и от западната католическа църква, наречен св. Тривелий (или Трибелий) Теоктист спасителят на Европа. Могъществото на българския хан е помнено и прославяно от европейските хронисти до XV век.

Битката за Константинопол и Стария континент

Годината е 715. На византийския престол вече е император Лъв III Исавър.

Възползвайки се от гражданските разногласия във Византийската империя, силите на Омаядския халифат решават да преминат в настъпление, като основната цел е град Константинопол и нахлуването в Европа.

Само няколко месеца по-късно Маслама ибн Абд ал-Малик, брат на Омаядския халиф Сюлейман ибн Абд ал-Малик, пресича Дарданелите с армия от над 100 000 души, докато флота от над 2500 кораба преминава Босфора и по този начин арабските сили обсаждат столицата Константинопол по море и суша.

Огромната арабска армия изкопава ров около столицата по целия път от Златния рог до Мраморно море.

гръцки огън
Използване на гръцки огън. Съставките му не са изяснени с точност, но се смята, че можел да бъде угасен само с оцет. Източник: Wikipedia

Само информацията от християнските моряци, дезертирали от арабския флот, дава възможност на Лъв III да реагира по съответния начин на плана на завоевателите. Отговорът на византийския император на атаката е да използва гръцки огън и по този начин да нанесе значителни щети на флота на Омаядите.

Помощ от българите

През 717 г. Лъв III решава да се свърже с българския хан Тервел, разчитайки на по-ранния договор между България и Византия. Той изпраща патриций Сициний като пратеник и ханът веднага идва на помощ на другата империя.

Хан Тервел, начело на българската армия, провежда яростна атака, изненадвайки арабските сили в тила и унищожавайки голяма част от армията им. Византийската армия действа в пълен синхрон с българската, нанасяйки удари на арабския флот.

Арабският авангард, воден от Убайда, понася огромни щети, а арабският разузнавателен отряд от 4000 души, воден от самия Маслама, също е унищожен от атаката на българите. На Маслама не му остава друг избор, освен да избяга от бойното поле, превърнало се в масово клане на Омаяди.

Уплашен, той заповядва на силите си да изкопаят втори ров около лагера на сухопътните си части за защита от българите и трети срещу византийците. Сегаонези, които някога са ръководели обсадата, сами са се превърнали в обсадени.

Българите, и византийците атакуват сухопътните и военноморските части на Омаядите, но те все пак някак си успяват да устоят, въпреки изненадващо студената зима и натрупалия сняг.

През лятото на 718 г., на тракийското крайбрежие на Абидос, нов запас от арабски сили закотвя своите кораби. Насърчени и подсилени, арабите решават да направят втори опит да си върнат предишната позиция на обсаждащи, като по този начин започват тотална атака срещу римляните и българите.

Решителната битка между мюсюлманските и християнските сили на българския хан Тервел и византийския император Лъв III остава в историята с масовото унищожение на арабските войски.

Хронистът Теофан съобщава, че армията на Маслама, брат на Омаядския халиф, е загубила над 20 хиляди мъже в битката, докато хронистът Сигиберт от Жамблу настоява, че арабите са загубили повече от 30 хиляди души.

Обсадата обаче продължава още два месеца след битката между араби и българи. В крайна сметка морската обсада приключва точно след една година.

На 15 август 1718 г. арабският флот заминава за Сирия. За тяхно нещастие, те попадат в силна морска буря и губят още повече кораби от и без това силно намалелия си флот. Само пет от първоначалните 2500 кораба достигат бреговете на Сирия. Арабските хронисти оценяват броя на загиналите войници до близо сто хиляди души.

В коалицията между българите и Византия участват още хазари, арменци, както и представители на други етнически групи от района на Кавказ. Именно тази коалиция се счита в историята като основната причина арабското завоевание да не достигне Европа и следователно ислямизацията му да бъде спряна на източната граница на Мала Азия за следващите 6 века и арабите да не могат да навлязат в Европа от Босфора.

По този начин Хан Тервел и българската държава записват имената си в историята като спасителите на Европа. 

Advertisement