60% от продуктите в магазините са менте. Ето основните правила, които трябва да знаете:

фалшиво месо

Не мислех, че проблемът е толкова голям.

Според контролните органи доста от всички хранителни продукти по рафтовете на нашите магазини са фалшиви.

За съжаление в продажба има много продукти, чийто състав не отговаря на написаното на опаковката. Това са предимно млечни и месни продукти, тоест това, което е включено в обичайната потребителска кошница.

През 2016 г. от Асоциацията на млекопроизводителите в България обявиха че 60 % от сиренето и кашкавала на пазара са фалшиви.

Стандартните фалшификации включват добавяне на растителни мазнини към млечни продукти, включително палмово масло, замяна на говеждо със свинско или птиче месо, добавяне на глюкозо-фруктозен сироп или малтозна меласа към меда.

След като ядете такъв продукт веднъж, е малко вероятно да се отровите. Но това не означава, че е безвреден: такива продукти постепенно засягат човешкото здраве и могат да бъдат опасни за хора с определени заболявания.

Например, „ръженият“ хляб може да се направи от пшенично брашно. Такава фалшификация може да навреди на здравето на хората с диабет, тъй като белият хляб, за разлика от ръжения хляб, много бързо повишава нивото на глюкозата в кръвта.

Накратко, качествените продукти не са само въпрос на вкус, но и на здраве. Но как да идентифицираме фалшификата без специални тестове?

Разказваме:

Сурово месо

Лепилото за месо (или трансглутаминаза) е свински или говежди тромбин (ензим на системата за коагулация на кръвта), който се използва активно от производителите повече от половин век за залепване на месни продукти.

Това се прави с цел икономическа изгода – защо да изхвърляме обрезките и остатъците от месо, когато могат да се слепят в цели парчета месо и да се продадат на съответната цена?

За съжаление е невъзможно да определите това сами. Старайте се да купувате месни продукти от доверени места.

Пушена риба

Пушената риба може да се направи с течен дим, мощен канцероген, забранен в много страни по света. Производителите твърдят, че основният компонент на такава течност е екстракт от обикновен дим, а производствената рецепта се пази в тайна.

Можете да различите истинската пушена риба от фалшивата: в разфасовката на истинската пушена риба месото и мазнината имат жълтеникав оттенък, но в разфасовката на фалшивата няма почти никаква мазнина, а цветът на месото е като този на обикновена херинга.

Ето защо, преди да купите, ако е възможно, помолете продавача да нареже рибата.

Скариди

Когато купуваме скариди, всъщност купуваме и водтаа. В условията на промишлено производство скаридите могат да бъдат външно обработени с обикновен лед. Това се прави така, че скаридите да останат непокътнати и да не загубят представянето си.

Също така, изкуствено отгледаните скариди съдържат антибиотици, които се добавят към водата, за да не се разболяват. Излишъкът от антибиотици в организма причинява алергични реакции и убива микрофлората в тялото. Най-често използват хлорамфеникол, който много бавно се елиминира от човешкото тяло.

Ето защо, когато купувате, потърсете „атлантически“ скариди (т.е. уловени в морето): те съдържат много по-малко антибиотици.

Рулца от раци

Всички отдавна знаят, че в рулцата оот раци няма раци. Но малко хора знаят, че всъщност там дори няма риба!

Според етикета на опаковката рулцата от раци съдържат нишесте, оцветители, консерванти и сурими (мляна риба). Тази смес съдържа не повече от 10% риба.

Но ако на опаковката дори не пише „сурими“, внимавайте: тези пръчици са направени от соев протеин с подобрител на вкуса.

Сьомга

Повечето риби сьомга се отглеждат в изкуствени развъдници и се хранят само със синтетичен фураж. Но естественият бледосив цвят на рибата не е привлекателен за купувача, така че към фуража се добавят багрила, които придават на месото розов оттенък.

Последиците от използването на тези добавки са катастрофални: загуба на нощно зрение, промени в цвета на кожата, повишена чувствителност към ярките лъчи на светлината. Опитайте се да изберете сьомга с възможно най-неяркия цвят.

Сметана

На опаковката на истинската заквасена сметана винаги пише: „Броят на млечнокисели микроорганизми в края на срока на годност на продукта е най-малко 1×107 CFU/g“, а срокът на годност е не повече от 2 седмици.“

Освен това, когато се излива, истинската заквасена сметана образува „пързалка“, от която „вълните“ бавно се отдръпват.

Advertisement