„Смейте се, плачете, ходете.“ Формулата за здраво сърце на прочутия кардиохирург Майкъл ДеБейки

Майкъл Дебейки
Източник: YouTube

Майкъл Елис Дебейки е име, което много хора помнят добре от 90-те години. Той посветил три четвърти от своя, почти вековен живот на медицината.

На негова сметка има 60 хиляди спасени живота, включително обикновени сънародници, кралски особи и президенти. С право е наричан светило на кардиохирургията на космическо ниво и гениален изобретател.

Като студент 3-та година, Дебейки е първият в света, който предлага използването на перисталтична помпа по време на операция, прародител на апаратите за изкуствено кръвообращение и изкуствен бъбрек.

Той също направил първата артериална протеза у дома на шевната машина на жена си.

Дебейки разработва колосален брой уникални техники, като е първият в света, който извършва аорто-коронарна, аорто-феморална байпасна хирургия и трансплантация на донорско сърце.

Той прекарал 75 години на операционната маса, влизайки в Книгата на рекордите на Гинес като най-възрастния опериращ кардиохирург в света.

За неговия 91-ви рожден ден радио „Свобода“ казало:

„Д-р ДеБейки е на 91 години, но се чувства с 30 години по-млад. Скорошен медицински преглед показа, че лекарят има здраво сърце и еластични кръвоносни съдове. Той е висок, строен, слаб и в отлична спортна форма, въпреки че никога не е тренирал или спазвал диети.“

Майкъл ДеБейки наистина вярвал, че часовете по фитнес отнемат само ценно време, като правел изключение само за клекове.

За него ходенето било най-функционалният и ефективен начин за укрепване на сърцето и кръвоносните съдове.

При условие, че ходите поне 30 минути на ден, 5 дни в седмицата, като през цялото време редувате спокойно ходене с ускорено.

Дебейки ставал всеки ден в 4 сутринта, правел поне 30 клякания и излизал от дома точно в 5 сутринта, за да има време да се разходи до клиниката. В 6.50 вече бил пред операционната маса.

Дебейки е един от първите, който казал, че не холестеролът е основният враг на човешкото сърце, а стресът. А най-добрият и напълно безплатен „лек“ за него е смехът и, колкото и странно да звучи – сълзите.

Учените все още се опитват да разгадаят как се ражда смехът и защо се смеем. Но неговите лечебни свойства са добре известни.

И Майкъл Дебейки умело ги използвал, като значително намалявал периода на рехабилитация на своите пациенти.

В клиниката, където работел, сесиите със смехотерапия, по време на които пациентите гледали комедии, пеели забавни песни и изпълнявали забавни упражнения, били също толкова неразделна част от рехабилитацията, колкото и физическите процедури.

Защото смехът:

✅ повишава жизнеността, ускорява сърдечната честота и насища кръвта с кислород не по-лошо от аеробните упражнения.

✅ повишава устойчивостта на стрес, облекчава нервното напрежение.

✅Намалява интензитета на болката, като спира отделянето на хормони на стреса и напрежението (кортизол и адреналин) и стимулира синтеза на хормони на щастието (серотонин и допамин).

Сълзите работят почти по същия начин:

✅ стартират на съзнателно дълбоко дишане, нормализиране на сърдечната честота.

✅ стимулират отделянето на окситоцин и ендорфини, облекчавайки болката, както психическа, така и физическа.

✅намаляват хормоните на стреса, облекчавайки безпокойството и напрежението.

Майкъл ДеБейки казва, че навикът да сдържаме сълзите на всяка цена, който придобиваме с възрастта, е не по-малко вреден за сърцето от наднорменото тегло и липсата на физическа активност.

И ако искате да защитите сърцето си, трябва не само да можете да се смеете, но и да плачете.

Така че смейте се, плачете, ходете пеш и живейте до 100!

Advertisement