Помните ли този чин? Създаден е от лекар, който искал да спаси зрението на децата

чин Ерисман

Помните ли този чин? Ако не вие, то вероятно вашите майки и баби, бащи и дядовци са седяли на него… 

Този легендарен ученически чин се казва „Ерисман“ и е кръстен на своя изобретател. Историята му започва в края на 19 век.

Лекарите от онова време вдигнали тревога – учениците губели зрението си и осанката им се влошавало.

Ето защо през 1870 г. петербургският офталмолог Фьодор Фьодорович Ерисман представя дизайн на училищна маса, която „принуждава“ ученика да седи правилно.

Роден е в Швейцария, с истинско име Фридрих Гулдрайх Ерисман. Получава медицинско образование в Цюрихския университет. Там се запознава с руска студентка Надежда Суслова, която също следва медицина. Швейцарецът и рускинята се влюбили и сключили брак. Младите хора избрали Русия за свое място на пребиваване. Фридрих приема православието, става Фьодор Фьодорович и открива частна офталмологична клиника.

Ерисман бил внимателен лекар и забелязал, че зрението на гимназистите се влошава със завършването на училище.

Той започва да провежда целенасочени наблюдения, провежда изследвания върху зрението на учениците в 15 гимназии и събира материали, които са в основата на труда му „За влиянието на училището върху произхода на късогледството“.

Скоро ученият стигнал до заключението, че повечето случаи на късогледство при юношите са свързани с неправилната позиция на детето на ученическата маса.

Перфектният чин

Тогава Ерисман създава дизайн на бюро – пейка и маса, закрепени заедно. Плотът е наклонен, ученикът седи прав: гърбът на пейката поддържа кръста, стойката дава опора на краката, така че да е невъзможно да се прегърбите, докато седите на чина.

Водещата идея на дизайна е текстът в учебника или тетрадката да може да се чете само под прав ъгъл. Ерисман е взел предвид оптималното разстояние за четене – 30-40 сантиметра от окото до плота.

Изобретението на Ерисман се оказало много полезно. След селската реформа от 1861 г. в Русия започва образователен подем в страната – масово се откриват народни училища, увеличава се броят на гимназиите и средните училища. А чинът направил стоенето на учениците правилно.

Александър II обърнал внимание на изобретението на Ерисман и подписал указ: сложете такива чинове  във всички образователни институции. Заповедта на царя била изпълнена стриктно. Чиновете са изработени от дъб и се произвеждат в четири размера – за различни възрасти на учениците.

Чиновете бяха доста популярни ив българските училища.

На тези чинове са учили нашите прабаби и прадядовци, баби и дядовци, майки и бащи, лели и чичовци, които и до днес си спомнят за тях с любов и нежност. От поколение на поколение бюрата служат вярно, защото… бяха здрави, удобни, прости и практични.

Неслучайно сред поколението деца на 50-те, 60-те и 70-те години рядко се срещат сколиоза или гръбначни изкривявания, придобити по време на обучение в училище.

Десетилетия по-късно мнозина по света признаха, че от медицинска гледна точка това беше и си остава най-добрият дизайн за училищно бюро.

Аз тръгнах на училище през 1969 г. и имах късмета да седя на тези чинове осем години. Доколкото си спомням сега, в нашия първи клас чиновете бяха боядисани в кафяво, а плотовете черни.

Бюрото беше много удобно, основното беше, че нямаше нужда да местите стола, тъй като всичко беше направено монолитно. Всички деца седяха прави, винаги момче и момиче, гърбовете на всички бяха изправени и за учениците беше просто нереалистично да се излежават.

Advertisement