11 мъже обядват във въздуха. Историята на легендарната снимка

обяд на върха на небостъргач
Снимка: Flickr

Емблематичната снимка на 11 работници, обядващи небрежно на 250 метра над земята, е направена за реклама на Рокфелер център.

Фотосесията е била на 29 септември 1932 г., а снимката е публикувана в Tribune, няколко месеца преди откриването на сградата. Въпреки факта, че снимката „Обяд върху небостъргач“ е инсценирана, хората на снимката са истински работници.

За да позират за снимка, те трябвало да преминат през 15 см широка греда на височина над 250 метра без никакви осигуровки.

Емблематичният кадър не бил единственият заснет този ден. За тази работа били наети трима фотографи: Чарлз С. Ебетс, Уилям Лефтуич и Томас Кели. Тъй като фотографите често не са получавали възнаграждение за работата си до 50-те години на миналия век, не е ясно кой от тях всъщност е направил снимката.

Въпреки факта, че семейството на Чарлз Ебетс открило негатива за снимката и предоставило проверени писмени документи, потвърждаващи авторството, снимката все още се приписва на „неизвестен“.

Когато гледат тези снимки, повечето хора не се замислят за фотографите, които са ги направили. Всъщност тези безстрашни хора се изкачвали на същите височини и стояли на същите тесни греди като работниците, за да направят перфектния кадър.

По-специално, Чарлз С. Ебетс беше истински смелчага в смъртоносната област на фотографията на небостъргачи. Преди да бъде назначен за фотограф на Рокфелер център, той се пробва като пилот, състезател, борец, актьор и каскадьор.

Всички тези снимки са невероятни, но снимката „Обяд на върха на небостъргач“ станала една от най-разпознаваемите в историята. Според списание Time тя е една от 100-те най-влиятелни фотографии в света.

Advertisement