105-годишен японски лекар разкрива 9 тайни на японското дълголетие, които всеки трябва да знае

105-годишен японски лекар разкрива 9 тайни на японското дълголетие, които всеки трябва да знае
Източник: Reuters

Всички знаят, че Япония е на 1-во място в света по брой столетници. Японският лекар от „страната на изгряващото слънце“ Шигеаки Хинохара беше един от най-старите хора в света. Достигна 105 години и до последните си дни продължи да бъде лекар и да лекува пациенти – понякога по 18 часа на ден.

Той е смятан за най-стария практикуващ лекар в света и все още е признат за националната гордост на страната.

За справка: в Япония има над 90 хиляди души на възраст над 100 години, а около 25% от жителите на тази страна са хора на 65 или повече години. Броят на японските столетници расте от година на година повече от 50 години подред.

Д-р Шигеаки създава собствена система за дълголетие, въз основа на която са разработени правителствени програми в Япония, чиято цел е да се увеличи продължителността на живота на всички хора. Благодарение на усилията на Хинохара страната дори въвела годишните медицински прегледи.

С. Хинохара е написал над 150 научни книги, а един от неговите бестселъри, озаглавен „Живей дълго, живей добре“, е продаден в над 1,2 милиона копия.

Ето кои 7 основни съвета за удължаване на живота и активно дълголетие е дал японският лекар Шигеаки Хинохара на своите пациенти ↓

1. Дълголетниците не са с наднормено тегло

Според Хинохара намаляването на това, което ядете и намаляването на приема на храни, които повишават холестерола, помага за предотвратяване на втвърдяването на артериите. Това е една от основните причини за много заболявания.

Ако едно младо тяло се нуждае от повече храна и калории, то хората над 60 години нямат нужда от това. Лекарят разказва подробно за диетата си, която го поддържа в добра форма.

Един от съветите му бил да приключите с храненето си, преди да сте се заситили – стомахът ви трябва да е само 70% пълен.

Той също така спазва „спартанска“ диета, която се основава на пълнозърнести зърнени храни, зеленчуци, яйца, малко месо, морски дарове и плодове. От млечните (и необичайни за японците) продукти той предпочита сиренето, а от преработените – хляба и зехтина.

2. Повече движение, по-малко комфорт

До последните дни от дългия си и активен живот авторът на книгата „Изкуството да живееш. Тайните на дълголетието“ се изкачвал по стълбите, прекрачвайки по 2 стъпала наведнъж, избягвайки асансьори и всичко, което осигурява комфортен живот. Така той даавал на мускулите необходимото натоварване.

Когато се наложи, носел в ръцете си чанта с личен багаж и всеки ден изминавал по 1,5 км и повече – до края на живота си.

Мъдрият японски лекар неведнъж е предупреждавал, че ако не разтягаме ставите си (а с възрастта тяхното състояние е особено важно), тогава ще ни бъде неприятно да се движим. Малакта подвижност на тялото води до по-малко общуване с хората, което е първата стъпка към униние и сенилна деменция.

Хинохара отбелязвал: обществото е станало толкова мързеливо, че джогингът сутрин се е превърнал на практика в подвиг. А ежедневните тренировки и спорт вече са истинско постижение. Въпреки че, според експертите, тренировките трябва да станат обичаен елемент от живота на всеки човек, ако няма противопоказания.

3. Здравословният начин на живот е различен за всеки

Не бива да „зацикляте“ върху теориите за здравословния начин на живот, смята Хинохара. Защото всеки има свое тяло и дори болестите при различните хора се лекуват по различни начини. Дневният режим също е индивидуален: просто няма правилен режим за всички.

Когато японският лекар навършил 93 години, той споделил в интервю:

„Хората, които имат интерес към живота, винаги се отличават с добро здраве, дори ако темпото на живот и вродените характеристики не са идеални. Всяка седмица 1 път (приблизително) трябва да работя през нощта, това е задължението на лекаря. А ако имам много работа по книга или ръкопис, а срокът е към края си, мога да седя цяла нощ. Но това изобщо не ме притеснява – защото това, което правя, си заслужава , така че се чувствам страхотно.“

4. Не бъдете безотговорни към здравето си

105-годишният японец смята, че всеки човек, който иска да живее дълъг живот, трябва да се подлага на годишен медицински преглед.

Според лекаря много от заболяванията могат да бъдат бързо и лесно излекувани в началния етап на развитие.

Нежеланието да се грижите за здравето си, според Шигеаки Хинохара, е основната пречка за здравословното и щастливо дълголетие.

5. Позитивното отношение е основната характеристика на всички дълголетници

Японският лекар имал тънко чувство за хумор, обичал да се шегува за себе си и гледал на света с усмивка. Неговият съвет е да гледаме на живота така, че да виждаме само доброто, защото и в най-трудната ситуация има положителни страни, които е важно да забележим.

Ето какво каза Шигеаки за това в интервю: „Забелязах как някои хора се тревожат, защото не спят добре през нощта. Според мен липсата на сън е по-малък проблем; повечето трудности в живота са причинени именно безпокойството и разочарованието“.

Като цяло японецът бил истински оптимист и насърчавал всички да практикуват същия подход, който той следвал.

6. Черпете енергия от любимите си дейности, не само от храна и сън.

„Не само с хляб живее човек“, гласи известна поговорка. Шигеаки също ни напомня за това. Не само храната и сънят трябва да ни дават енергия за живот.

Давайки този съвет, лекарят често дава пример с децата: докато родителите не напомнят на детето да яде и спи, то ще продължи да играе ентусиазирано или да се занимава със своите си дела.

Тайната на дълголетието и активността на този прекрасен човек била, че той не си създавал строги правила по отношение на дневния график, не ядял храна стриктно според графика и не си лягал в определени часове – всичко това усложнява живота и не позволява отпускане, според него.

7. Водете здравен дневник

Пациентите, които успели да се свържат с лекаря от Япония и следвали препоръките му, си водели тетрадка с бележки за личното си здраве. Такъв дневник е необходим за проследяване на основните параметри, които отразяват състоянието: тегло, кръвно налягане, нива на кръвна захар и холестерол.

8. Смейте се често и не унивайте

Колкото и странно да звучи, Хинохара веднъж казал, че благодарение на смеха можете да се отървете от куп заболявания – включително депресия, кашлица, главоболие, настинки и болки в ставите.

Той бил на мнение, че забавлението е основната тайна на здравето и щастливото дълголетие.

9. Намерете смисъла на живота

Всеки японец е запознат с понятието „икигай“. Идва от японската философия за живота и означава търсене на причината за съществуването. По същество икигай е целта на живота и личното щастие на всеки човек, което трябва да бъде намерено, за да остане здрав и щастлив по-дълго.

Шигеаки отбелязва, че за мнозина след пенсиониране животът сякаш спира и губи смисъл. Затова дните стават скучни и празни, човек губи здраве и сила. Ето защо е толкова важно да намериш цел в живота.

С напредване на възрастта целта може да бъде убедителна причина да станете сутрин и да продължите. Ако спрете да правите планове, ще ви бъде по-трудно да живеете пълноценно.

Това не означава, че трябва да планирате всяко малко нещо. Спонтанността е много полезна, защото дава свежи емоции и прилив на сила.

Въпреки това е забелязано, че хората, които продължават да планират нещо и да правят неща, които обичат до дълбока старост, живеят по-дълго и по-интересно поради факта, че осъзнават своята ценност и значение за обществото и водеща е целта, заради която правят всичко.

До 105-годишна възраст японският лекар Хинокара има; доста натоварен график, почти същият като в младостта си. Всеки негов ден бил изпълнен с различни задачи от болничната му работа и социални дейности.

Следователно целта е най-важна, да станете дълголетник, да продължите да живеете и да се наслаждавате на всеки ден.

Advertisement