Белица: мястото, където живеят последните танцуващи мечки (видео)

мечка в Белица
Източник: Wikipedia

Мечката е силен и страшен звяр, царят на гората, който тежи до 600 кг. Има обаче по-страшен и жесток звяр, който може да укроти мечката – това е човекът.

Преди няколко века мечките забавлявали хората: те били държани дори в дворовете за забавление на възрастни и деца. Но колкото и стара да изглежда тази практика, тя изчезнала не толкова отдавна: още в началото на новото хилядолетие мечки можеха да бъдат видени да танцуват на улицата в България и Румъния.

Как се е появила странната традиция

Смята се, че танцуващите мечки са пренесени на Балканите от цигани от Индия през първото хилядолетие след Христа. В Индия и днес можете да срещнете такива артисти. По принцип мечките били дресирани от цигани: те предавали знанията си по наследство, традицията можела да живее в едно семейство в продължение на няколко века. Циганите идвали на градски празници с животните си, за да съберат пари.

Но не само по празниците можеше да се види подобно представление: в България преди четвърт век във всеки курортен град можеха да се видят танцуващи мечки. Дори ходеха с тях на кафенета, водеха ги и на брега. Практиката изчезна не толкова отдавна – през 2000-те години.

Жестокото обучение

Обучението по танци било много жестоко събитие: зъбите на мечките били премахвани, те били оставяни да гладуват и след това били учени да танцуват за храна. За да могат животните да се раздвижат, те са били принудени да ходят по горещи въглени под музиката на народни инструменти.

Така мечките фиксирали връзката: музиката и ходенето в кръг. И понякога носът на животното бивал пробит и в него се поставял пръстен, за който хищникът бил воден.

През 20 век тази практика започва да изчезва на Балканите, но България остава последната страна, в която можете да срещнете мечка на улицата. Законът, забраняващ подобни забавления, излязъл през 1998 г., но животните все още можели да бъдат намерени в малките градове известно време.

Когато забраната все пак била въведена, възникнал нов проблем: какво да правим с всички тези животни, които цял живот са били нещастни артисти?

Мястото за спокойна пенсия


В крайна сметка намерили отлично място за уединение на мечките – за техен нов дом е избрана планината Рила.

Когато в началото на 2000-те години възникнал въпросът за нещастните танцуващи мечки, в планината бил открит резерват Белица, който се намира близо до едноименния град. Това са 12 хектара гора, където природата е съобразена с естественото местообитание на кафявата мечка.

Тук мечките били оставени да се адаптират към дивата природа. Било невъзможно да ги пуснат в дивата природа, тъй като животните никога не са живели в дивата природа. Всички мечки също били стерилизирани, тъй като тяхното потомство никога нямало да може да се адаптира към дивата природа.

И така, как оцеляват танцуващите мечки в България? Те не спят зимен сън дълго време, защото животните в плен не спят през зимата. Но все пак сега животът им е по-скоро естествен: сънят им продължава до пролетта и живеят в обикновена гора.

Вярно е, че не всички животни са се възстановили от стреса: има и такива, които предпочитат да лежат в тревата, вместо да се скитат сред дърветата. Освен това туристите не винаги се държат етично: понякога те крещят, привличайки животните, за да си направят добра снимка с тях.

Но като цяло животът на мечките тук е много спокоен и те живеят до дълбока старост: някои дори празнуват 30-ия си рожден ден, въпреки че в дивата природа мечките живеят средно 25 години.

Последната танцуваща мечка била докарана в Белица не толкова отдавна: през 2017 г. Служителите на резервата смятат, че това е последната танцуваща мечка в Европа.

Администрацията помага и на други животни, които се оказват в трудни условия: спасяват мечки от домашни зоопаркове и циркове. На всички им е осигурена достойна и спокойна старост, която не може да се сравни с ужасното минало.

Advertisement