Защо Стив Джобс забранявал айфоните на децата си

Стив Джобс
Източник: Wikipedia

Когато Стив Джобс все още бил жив и управлявал Apple, той забранявал на децата си да прекарват твърде много време на iPad-а. Защо?

По време на едно от интервютата си със Стив Джобс  журналистът от New York Times Ник Билтън го попитал дали децата му харесват iPad.

„Те не го използват. Ограничаваме времето, което децата прекарват у дома с новите технологии“, отговорил Стив Джобс.

Журналистът посрещнал отговора на въпроса си със смаяно мълчание.

По някаква причина си мислел, че къщата на Джобс е пълна с гигантски сензорни екрани и че той раздава айпади на гостите вместо бонбони. Но съвсем не се оказало така.

Като цяло повечето технологични изпълнителни директори и инвеститори на рисков капитал в Силиконовата долина ограничават времето на децата си пред екрана – било то компютри, смартфони или таблети.

Семейството на Джобс дори забранило използването на джаджи през нощта и през почивните дни.

Други „гурута“ от света на технологиите правят същото.

Това иизглежда малко странно. В крайна сметка повечето родители проповядват различен подход, позволявайки на децата си да прекарват дните и нощите си онлайн. Но изглежда, че изпълнителните директори на ИТ гигантите знаят нещо, което другите обикновени хора не знаят.

Крис Андерсън, бивш редактор на Wired, който сега е главен изпълнителен директор на 3D Robotics, наложи ограничения върху използването на джаджи за членовете на семейството си. Той дори конфигурирал устройствата по такъв начин, че всяко от тях да може да се активира не повече от няколко часа на ден.

„Децата ми обвиняват жена ми и мен, че сме фашисти, които са твърде загрижени за технологиите. Те казват, че никой от приятелите им няма такива ограничения в семейството си“, казва той.

„Това е така, защото виждам опасностите от прекомерното увлечение по интернет, както и всеки друг. Видях проблемите, пред които се изправих, и не искам децата ми да имат същите проблеми“, обяснява той.

Под „опасностите“ на интернет Андерсън и родителите, които са съгласни с него, имат предвид вредното съдържание (порнография, сцени на малтретиране на други деца) и факта, че ако децата използват джаджите твърде често, те скоро стават зависими от тях.

Някои отиват дори по-далеч.

Алекс Константинопол, директор на OutCast Agency, казва, че най-малкият му петгодишен син изобщо не използва технологии през работната седмица. Другите му две деца, които са на възраст между 10 и 13 години, могат да използват таблети и компютри в къщата за не повече от 30 минути на ден.

Евън Уилямс, основател на Blogger и Twitter, казва, че двамата му сина също имат подобни ограничения. В къщата им има стотици хартиени книги и всяко дете може да прочете колкото си иска от тях. Но с таблетите и смартфоните става все по-трудно – те могат да ги използват за не повече от час на ден.

Изследванията показват, че децата под десет години са особено податливи на новите технологии и се пристрастяват към тях като към наркотиците.

Така че Стив Джобс е бил прав.

Изследователите казват, че на децата не трябва да се позволява да използват таблети повече от 30 минути на ден или смартфони повече от два часа на ден. За деца на възраст 10-14 години е разрешено използването на компютър, но само за решаване на училищни задачи.

Учените казват, че възрастта, на която могат да бъдат премахнати ограниченията за използване на технологии, е 14 години.

Какво да правите с децата си? Е, Стив Джобс например имал навика да вечеря с децата си и винаги обсъждал с тях книги, история, прогреса, дори политика.

Но в същото време никой от тях нямал право да извади iPhone по време на разговор с баща си.

Advertisement