Загадъчното прераждане: как момиче си спомнило миналия живот след травма

Дороти Ийди
Дороти Ийди| Public Domain

Тази удивителна история се случила в предградията на Лондон на 16 януари 1907 г. Там, в едно от обикновено семейства, израснало момиче на име Дороти Ийди.

Когато била на три години, Дороти паднала по стълбите, докато си играела и ударила силно главата си в земята. Травмата била толкова тежка, че момичето изпаднало в кома.

Пристигналият на обаждането на родителите лекар съобщил само, че дъщеря им е починала. Когато съкрушените майка и баща започнали да се подготвят за погребението, се случило нещо неочаквано: Дороти неочаквано дошла в съзнание и всичко с нея било наред.

Това обстоятелство шокирало всички, но всички били още по-изненадани, когато момичето изведнъж започнал да говори със силен чужд акцент и поискало да бъде „заведено у дома“.

Изглежда инцидентът позволил на момичето да си спомни предишния си живот.

„Това е моят дом!“

След това момичето започнало да се държи доста странно. Например, по време на едно от пътуванията си до Британския музей с родителите си, Дороти видяла снимка в изложбената зала на храма на Новото царство.

Момиченцето изглеждало много притеснено и не можело да разбере защо около храма на снимката няма растителност.

„Това е моят дом! Но къде са дърветата? Къде са градините? – възкликнала тя.

Между другото, този храм принадлежал на Сети I, бащата на Рамзес Велики. Интересното е, че Дороти разпознало много от паметниците и артефактите в „египетската“ зала.

Момичето било толкова впечатлено от видяното, че се втурнало да целува краката на статуите. След това бащата решил повече да не води детето си в подобни музеи, за да не плаши хората в него.

Любовта на Дороти към историята на Древен Египет не намаляла с годините. Още на десетгодишна възраст тя привлякла вниманието на известния английски археолог Уолис Бъдж и той доброволно взел да учи Дороти на йероглифи.

Ученият било просто изумен от успеха, защото тя схванала цялата информация в движение, особено сложната древноегипетска писменост.

Когато Бъдж изразил възхищението си от нея, Дороти просто казала, че тя просто си спомня всичко. Освен това тя твърдяла, че това знание е дошло до нея от минал живот, когато е била част от двора на фараона Сети I.

Един ден тя дори споделила с Бъдж съня си, в който Сети I й се явил и я молел да се „върне у дома“. Ученият, разбира се, бил доста изненадан, но изпитвал известна доза скептицизъм.

Тя също казала, че фараонът е този, който я е накарал да си спомни миналия си живот.

Връшане към себе си

С течение на времето Дороти все повече се откъсвала от живота в настоящето и буквално живеела в миналото. Тя вече не се чувствала християнка и се обръщала към древната религия.

През 1927 г. семейството се премества в Лондон, където момичето имало повече възможности да изучава работата на живота си. И така, тя влязла в художествено училище и специализирала антично изкуство.

Докато работи в египетско списание, тя се запознава с египтянин на име Имам Абдул Маджид. Връзката им се развила доста бързо и след три години връзка се оженили. Те имали, когото кръстили Сети.

Благодарение на съпруга си тя успяла да изпълни дългогодишната си мечта и най-накрая посетила Египет. Това се случило през 1933 г. Интересното е, че веднага щом тя и съпругът й кацнали в Порт Саид, Дороти се навела към земята и започнала да плаче.

По-късно те ще се преместят в Египет за постоянно и Дороти ще преподава английски. Но няколко години по-късно съпругът на момичето получил предложение за работа в Ирак.

Дороти отказала да напусне родния си Египет, което довело до развода на двойката. Най-вероятно мъжът взел детето им със себе си. Явно щастието във втората й родина е било най-важното.

След раздялата момичето се премества в района Назлат ал-Самман, който се намира близо до пирамидите в Гиза, и започва да рисува много.

Освен това не спирала да учудва случайните минувачи със странните си ритуали, които изпълнявала точно до пирамидите.

Точно по това време археолог на име д-р Салим Хасан провеждал разкопки в района. Той бил впечатлен от жената и я наел за художник в работната група. След завършване на работата тя започва да си сътрудничи с археолога д-р Ахмед Фахри в района на Дахшур.

Между другото, Дороти често била наричана доста ексцентрична дама, особено заради уверените й изказване за нейния „дом“. По-късно обаче успяла да докаже на всички, че не е някаква градска луда жена, а всъщност отлично разбира както езика, така и историята.

Всеки път, когато превеждала древни надписи без грешка, всички били изумени.

Това случило, когато тя се премести;а през 1956 г. в село Ел Араба ел Мадфуна, което се намира близо до Абидос. Това било мястото, което наричала свой истински дом. Благодарение на помощта на д-р Салим Хасан, започнала работа в местния храм, където става известна като Омм (Умм) Сети.

Жената построила къщата си до дефилето Пега, което древните египтяни смятали за портал към отвъдното.

По пътя си тя среща неразбиране, скептицизъм и пълно отхвърляне от местните жители. Но Дороти винаги настоявала на своето: тя била си у дома.

Въпреки отношението на хората, учените я смятали за полезен служител, тя винаги помагала на египтолозите със знанията си.

Дороти по някакъв начин е знаела съдържанието на религиозните папируси дори преди да започне да ги чете. Освен това начинът, по който тя описвала паметници, релефи и много други неща, постоянно се потвърждава от разкопките.

Заради  тази причина много учени повярвали на думите на Дороти за нейните спомени от минал живот, защото светът всъщност все още бо; толкова малко проучен.

Според един от нейните приятели, археолог от Института по ориенталски изследвания, Дороти е била твърде добре запозната със стандартите на науката, за да бъде просто луда.

Други все още твърдят, че тя е лъжкиня с добро въображение, достъп до най-новата литература и добри актьорски умения.

За коя се мислела Дороти?

В автобиографията си Дороти дава подробни разкази за своя минал живот и личност. Тя написала, че името й преди е било Бентрешит („Арфа на радостта“ – Ред.) и е египтянка.

Баща й е служил в армията, а майка й е продавала зеленчуци. Всичко това се случва по време на управлението на фараон Сети I (1290-1279 г. пр. н. е.). След смъртта на майка й баща й я дава да бъде отгледана в храма на Абидос като жрица.

Дороти обясни, че богът Ра-Хорахути, който й се явил един ден, й разказал за всички нюанси на миналото й въплъщение.

По-късно тя среща Сети I в същата градина, която видяла на снимката в Британския музей като дете. Те скоро станали любовници с фараона и връзката довела до бременността на Бентрешит.

Струва си да се каже, че историята на египетското момиче завършило зле. Върховен жрец разбрал за всичко и изпаднал в ужас. Той казал, че това е обида за боговете. В отчаянието си Бентрешит се самоубила.

Между другото, Дороти успяла да намери онази въпросна градина в реалния живот. Това до голяма степен се дължало на нейните подробни описания на мястото, всичко в крайна сметка съвпаднало точно.

Дороти Иди починала на 81 години и била погребана в коптското гробище в Абидос. Тя вярвала, че след смъртта ще се събере отново с любимия си. Ето защо краят на светския живот изобщо не я плашел.

Advertisement