Виждате ли ги? Експерти обясниха какво да правите, ако забележите „мушици в очите“

летящи мущици пред очите
AI generated

Очите се смятат за най-важния от сетивните органи, тъй като до 80 процента от всички впечатления възприемаме чрез зрението. Именно зрението отговаря за по-голямата част от информацията, която получаваме чрез петте си сетива.

Движенията, които извършваме, задачите, които решаваме, и личните ни взаимодействия по един или друг начин зависят от зрението. Дори режимът ни на сън се влияе от светлината, която виждаме през деня, затова е много важно да имаме здрави очи.

Влошаването на зрението е естествена част от процеса на стареене и обикновено не е повод за безпокойство, а един от основните симптоми са т.нар. „мушици“ в очите.

Възможно е да не знаете официалното им название, но със сигурност сте ги виждали – явлението е известно като миодезопсия, или „замъгляване на стъкловидното тяло“.

Наричат се още и стъкловидни мътнини или с латинското muscae volitantes – летящи мушици.

Експертите обясниха какво да правите, ако имате „мушици“ в очите или плуващи мътнини. 

Много хора с облекчение откриват, че не са единствените, които виждат „мушици“.

Мушиците в очите са много често срещано явление — страдат от тях около седем от десет души и могат да се появят по всяко време.

Това са мънички форми, линии, сенки или петънца, които изглеждат сякаш се носят по повърхността на окото. Вероятно сте се питали какво точно представляват и дали не са тревожен симптом.

В повечето случаи появата на плаващи петънца е напълно нормално явление и не означава проблем със зрението или здравето на очите.

Но ако този симптом стане много чест и се съпровожда с проблясъци, това може да бъде признак за по-сериозен проблем.

„Мушиците в очите са петна във вашето зрително поле. Те могат да изглеждат като черни или сиви точици, нишки или паяжини. Могат да се движат, когато движите очите си. Когато се опитате да ги погледнете директно, се отместват настрани.“, обясняват офталмолпзите.

Какво причинява ефекта на плаващите мушици?

Повечето проблеми с мушиците в очите са свързани с възрастови промени, при които желеобразното вещество (стъкловидното тяло) вътре в окото се втечнява и свива.

Стъкловидното тяло на окото представлява прозрачен гел, който запълва по-голямата част от очната ябълка и прилича на суров яйчен белтък. В него се намират малки скупчвания на протеини, които се движат заедно с движенията на очите.

Когато тези малки частици хвърлят сенки върху ретината – светлочувствителната част в задната част на окото – вие виждате плаващи сенки.

С напредване на възрастта стъкловидното тяло се свива, образувайки повече протеинови нишки, което създава усещане за повече плаващи сенки.

Това явление е по-често при хора с късогледство, диабет, както и след операция на катаракта или очна травма.

Ако тези сенки ви притесняват, експертите препоръчват да опитате да ги преместите чрез раздвижване на течността в очите. Опитайте да движите очите нагоре-надолу или наляво-надясно – това понякога ги премества към периферията на зрението и ги прави по-малко досадни.

Какви са причините за проблясъците?

Проблясъците се появяват, когато нервните клетки на ретината се разтеглят или се разместят.

Когато стъкловидното тяло се свива с възрастта, то може да дръпне ретината, причинявайки ефекта на „звездички“ или светкавици. Процесът на отделяне на стъкловидното тяло от ретината се нарича задно отслояване на стъкловидното тяло – обикновено това не е опасно.

В около 16% от случаите обаче, при отделянето могат да се появят малки разкъсвания на ретината, които да доведат до нейното отслояване – вече сериозно състояние, което, ако не се лекува, може да доведе до слепота.

Други възможни причини за странни проблясъци са очна травма или мигрена.

Кога да потърсите лекар при плаващи мушици

Ако изпитате някой от следните симптоми, веднага потърсете очен лекар за преглед:

• Внезапна поява на плаващи мушици, придружени от проблясъци (с всякаква форма или размер).

• Увеличаване на плаващите частици заедно с потъмняване в една част от зрителното поле.

• Сенки в периферното зрение.

• Постоянни проблясъци.

Advertisement