Трите „С“, които съсипват жената в брака

жената след брака

В социалните мрежи често срещам изображение, илюстриращо темата за „обратната еволюция“ на жената в брака. Надписът към него, приписван на Круела де Вил, звучи като предупреждение: „Бракът е разрушил повече жени, отколкото гладът и природните бедствия.“

Очевидно авторите са използвали този образ, за да подчертаят жестокостта на героинята, но в действителност тези думи са се превърнали в мото за мнозина, които страдат – или се страхуват да страдат – в нещастен брак.

Към подобни изказвания подхождам двусмислено. От една страна, наистина много жени се сблъскват с трудности в брака. От друга – не смятам за правилно да се прехвърля вината върху абстрактни понятия или обстоятелства.

Според мен не самият брак разрушава жената, а определени негови проявления, които могат да бъдат използвани срещу нея.

Съзависимост

Една от основните причини за страдание в брака е съзависимостта. Жени на алкохолици, комарджии и други „безотговорни“ мъже често изглеждат занемарени, защото цялата си енергия влагат в „спасяването“ на съпрузите си.

Те забравят за себе си, животът им се превръща в непрестанна борба с проблеми – и това води до загуба на личността и собствените интереси.

Сливане

Друг проблем е сливането. То се наблюдава най-често в семейства, където се налага да се полага дългосрочна грижа за болно дете или роднина.

В такива случаи жената изцяло се посвещава на другия и напълно пренебрегва собствените си нужди.

Временното сливане може да бъде акт на благородство, но когато продължи с години, се превръща в тежко бреме и води до емоционално прегаряне.

Ниска самооценка

Третата причина е ниската самооценка. Тя кара жената отчаяно да се стреми да заслужи любовта и уважението на съпруга си – често за сметка на собственото си щастие и интереси. А

ко мъжът цени у жена си не нейната личност, а комфорта у дома, той може неволно да задуши желанието ѝ за себеизразяване и личностно развитие.

Важно е да разберем, че истинските отношения трябва да носят радост и подкрепа – а не да се превръщат в източник на постоянни жертви и страдание.

Истинският брак означава взаимно уважение и подкрепа, при която всеки партньор има възможност да се развива не само в рамките на семейството, но и извън него.

Advertisement