Купих пилешко филе и го измих преди го сготвя, но тогава забелязах нещо странно

пилешко филе влакна

Купих пилешко филе, за да приготвя вечеря. Преди готвене реших да го измия, но изведнъж забелязах нещо странно — месото се разпадаше на тънки влакна. Какво е това? Ужасно… и ние ядем такова нещо?

Представете си обикновен вечер: готвите вечеря за семейството си, както сте го правили стотици пъти. Миете пилешко филе… и изведнъж забелязвате нещо странно.

Вместо обичайната стегната текстура, месото буквално се разпада на тънки влакна — сякаш не е пиле, а варени спагети.

Объркана и леко притеснена, домакинята качва снимка на това „пиле“ в социалните мрежи. И тогава се започва: стотици коментари, изненадени и обезпокоени. Хората се чудят: какъв е този продукт?

Оказва се, че този странен феномен има напълно научно обяснение — и дори име. На английски се нарича „Spaghetti meat“, което можем да преведем като „спагетификация“ на пилешкото филе — и не, не е шега.

Учените обясняват: причината е в съвременната система на индустриално птицевъдство.

Повечето пилета, които ядем, са от едни и същи генетично селектирани линии — за да се получи възможно най-много месо за минимално време.

Птиците растат неестествено бързо — достигат тегло от 3 кг само за 47 дни. Но това натоварва тялото им и противоречи на анатомията им.

Мускулите не успяват да се формират правилно, структурата на влакната се нарушава. Това води до ефекта на „спагетите“ — влакната буквално се разпадат, неспособни да задържат собствената си маса и плътност.

Ето едно видео на домакиня, която показва подобно месо

@yo_shelb

stringy chicken? lab grown? human meat? or just an aged chicken. you be the judge cuz the hell if I know! blah #labgrownmeat #chicken #stringychicken #wth

♬ Wassup Gway – Famous Sally & YB

Опасно ли е това?

От гледна точка на здравето и безопасността, такова месо не се счита за опасно и може да се консумира. Но от гледна точка на качеството и хранителната стойност — разликата е съществена.

Месото от индустриално отглеждани бройлери:

  • съдържа повече вода;

  • има по-малко белтъчини;

  • често е по-бедно на витамини и минерали;

  • губи от вкуса и текстурата си.

Месото от интензивно производство съдържа повече вода, по-малко белтъчини и често е по-бедно на полезни вещества. Освен това страдат качеството, вкусът и, разбира се, благосъстоянието на самите животни.

Всичко това навежда на мисълта: какво всъщност ядем? Цената в супермаркета може да е ниска, но на каква цена се постига тя?

Каква е цената на евтиното месо?

Спагетификацията е само един от симптомите на прекомерното производство. Евтината цена в супермаркета се постига чрез селекция, ускорен растеж и компромиси с качеството — както на продукта, така и с благосъстоянието на самите животни.

Advertisement