Защо навремето хората ядяха, но не дебелееха? Обяснявам простичко

Защо навремето хората ядяха, но не дебелееха? Обяснявам простичко

Навремето със сигурност процентът на хората със затлъстяване бе много по-нисък.

Достатъчно е да погледнете стари снимки и архивни филмови кадри, за да забележите, че почти няма пълни хора на тях.

И това въпреки факта, че диетата на човек от социализма може да бъде доста калорична и лесно да шокира всеки съвременен столичен фен на здравословния начин на живот – картофи, хляб, попара, тестени изделия.

И защо тогава хората не пълнееха? Ще ви кажа. 

Повече движение

През социализма хората се движеха много повече. Бичът на почти всеобщата моторизация все още не се беше случил – често трябваше да вървим надалеч и дълго всеки ден.

Много по-малко наши съгражданисе занимаваха със статична офис работа. А архангелите на физическото бездействие, компютрите, бяха все още само в ранна детска възраст.

Имаше много повече физически труд – включително сред гражданите.

Дори типичният соц апартамент все още включваше значителен набор от физически упражнения – нямаше роботизирани прахосмукачки, намяше съдомиялни машини. Не всеки жител НРБ имаше дори вече познатата пералня в дома си.

Вечер хората не прекарваха вечерите си в социалните мрежи, които, слава Богу, тогава още не бяха измислени. А в разходки, комуникация на улицата. Общо на ден един гражданин можеше да измине 10-12 км.

По принцип хората тогава почти винаги бяха заети с нещо. От грижа за голямото семейство до обучение в института. С цялото това тичане със сигурност няма как да напълнеете!

Физическа активност

Спортът през социализма се смяташе за най-важната част от живота. И тогава нямаше помпозни фитнес центрове. А истински универсални спортове – от крос-кънтри бягане и до игра на футбол до изнемога.

Дори малките деца спортуваха активно. А най-известните домошари можеха да се видят вечер на спортната площадка и да играят волейбол.

Сутрин доста хора често започваха деня си с упражнения.

Храненето

Храната беше естествена – месо, мляко, зърнени храни. Все още не бяхме открили багрилата, заместителите на млечни мазнини и палмовото масло.

Да не забравяме, че хора обикновено се хранеха правилно, по график – три пъти на ден плюс следобедна закуска. Защото, както се казва, работата не е вълк, няма да избяга в гората.

Системата на здравеопазване също не позволяваше на човека от онова време да стане особено дебел. С редовни пътувания до санаториуми, диспансери и просто до курорти.

А вие какво помните?

Advertisement