Замисляли ли сте се защо едни хора живеят в радост и просперитет, а други – в трудности и мъки? Защо някой има късмет във всичко, а някой постоянно е преследван от неуспехи? Защо един човек успява да се излекува от така наречената нелечима болест, а друг умира от нея? – такива въпроси задал философът, писател, изследовател на позитивното мислене Джоузеф Мърфи (1945-1981).
Джоузеф Мърфи имал отговор на всички тези „защо“. Този човек бил един от първите, които говорили за това как определяме живота си чрез начина, по който мислим.
Мърфи започнал да чете първите лекции за възможностите на нашето подсъзнание Джоузеф Мърфи преди 60 години. На тях изследователят не само разказал как мислите на човека създават неговата съдба, но и цитира много невероятни случаи, на които е бил свидетел.
„Мой роднина сам се доведе до такъв край“
Един такъв случай се случил с роднина на Джоузеф Мърфи. Докато пътувал из Индия, човекът от любопитство решил да отиде при гадателка. От нея роднината на Мърфи научил за предстоящата му смърт. Според гадателя той трябвало да умре преди следващото пълнолуние.
Джоузеф Мърфи отбелязва, че преди това събитие неговият роднина се е чувствал абсолютно здрав, бил е весел и силен човек. Едно пътуване до Индия го променило. След като се върнал у дома, той разказал на семейството си за инцидента. Роднината на Мърфи написал завещание и започнал да чака смъртта. Както предрекла гадателката, той си отишъл преди пълнолуние от внезапен сърдечен арест.
– Моят роднина сам се докара до такъв резултат. Внушението, направено от гадателката, навлезе плътно в начина му на мислене. Роднината говори на всички само за предстоящата му смърт. Той се съгласи с това негативно отношение. И мрачните му мисли, паниката и страхът от очакване на края започнаха да разрушават физическото му тяло. Но ако моят роднина е знаел за законите на ума си и е отхвърлил това предложение, тогава то не би могло да му причини никаква вреда, твърди Джоузеф Мърфи.
Според изследователя внушението наистина има изключителна сила. Тази сила обаче засяга хората по различни начини. Джоузеф Мърфи дава следния пример. Представете си плах и неуверен пътник на борда на кораб. Ако кажете на такъв човек, че е блед, изглежда неразположен и че ще получи пристъп на морска болест, тогава този пътник наистина ще пребледнее и ще се почувства зле.
Ако се обърнете към моряка на този кораб със същите думи, тогава реакцията му ще бъде различна. В зависимост от характера и настроението, той или ще се засмее, когато чуе такава „шега“, или ще изрази недоволството си от шегата.
Джоузеф Мърфи обяснява тази реакция на моряка с факта, че той е убеден в своя имунитет срещу морска болест, следователно такова предложение не може да предизвика страх у него. Обратно, пътник, който се притеснява, че ще започне да му прилошава, след като получи потвърждение, само ще засили страховете и притесненията си.
„Бих дал ръката си само тя да се оправи“
Джоузеф Мърфи разказва още една история за силата на самохипнозата. Тя била толкова невероятна, че за нея писали във вестниците.
Тази история е за мъж, чиято дъщеря била болна от деформиращ артрит. Предложените методи на лечение не помогнали на момичето. Гледайки страданието на дъщеря си, баща й веднъж си казал: „Бих дал ръката си само тя да се оправи.“ И тези думи намерили изражение в живота му.
Един ден героят на тази история се връщал у дома с дъщеря си. Попаднали в катастрофа. Бащата на момичето останал без ръка, но след инцидента състоянието на дъщеря му започнало да се подобрява. Скоро болестта й изчезнала.
„Тази история е още едно доказателство, че трябва да наблюдаваме какви внушения приема разумът ни. Всички те трябва да ни лекуват, да вдъхновяват, да укрепват самочувствието ни, да издигат духа ни“, – казва Джоузеф Мърфи на своите слушатели.
Слушателите на лекциите на Мърфи също се убедили в силата на внушенията и след като ги посетили, започнаха да променят мислите си. През 1962 г. професор от колеж се обръща към изследователя. Той казал на Джоузеф Мърфи, че целият му живот се е обърнал с главата надолу – загубил е здравето, богатството и приятелите си.
Джоузеф Мърфи препоръчал на мъжа да повтаря всеки ден следните думи: „В отлично здраве съм. Знам и чувствам, че всичко в живота ми се случва на принципа на правилните действия. Мир, изобилие и любов царуват в живота ми.”
Месец след този разговор Джоузеф Мърфи получава писмо от своя слушател. Професорът от колежа съобщил, че за първи път от много години в живота му са започнали да настъпват положителни промени. Авторът на писмото спомена;; още, че повтаря тези думи ежедневно с вярата, че със сигурност ще дадат резултат.
Според Джоузеф Мърфи много от неговите слушатели, които му се оплаквали от мрачното си настроение и раздразнителност, били изненадващо възприемчиви към самохипноза и постигнали добри резултати в това.
– Препоръчах на моите слушатели да произнасят тази формулировка три пъти на ден: „Ставам все по-добродушен. Усещането за радост и бодрост става мое естествено състояние. Аз заразявам хората около мен с доброто си настроение. Мислейки за доброто, получавам само добро. Животът е безкрайна наслада.“ Вече месец работата с тази формула донесе положителни резултати на моите слушатели“, отбелязва Джоузеф Мърфи.