Ако погледнем стари снимки, кинохроники, филми, ще видим, че почти няма дебели хора. Разходете се днес на някой плаж или басейн и ще видите, че всеки втори е с наднормено тегло. По данни на Световната здравна организация двама от трима българи са с наднормено тегло.
Защо това е така и каква е разликата в живота тогава и сега?
Започнахме да се движим по-малко
И това е факт. Не всички, но повечето. И не говорим само за ходене, бягане, упражнения. Съвсем не – а за прости ежедневни неща. С навлизането на технологиите просто няма нужда да правите много. Имате пералня и съдомиялна.
Най-неразбираемото нещо за мен е съдомиялната машина – много ми е трудно да разбера защо е необходима, например, за малко семейство. НПрахосмукачката се задвижва сама. И така започнахме да вършим значително по-малко физически труд из апартамента, отколкото преди.
Ако говорим за движение по улицата, тогава и тук има по-малко движение. Преди нямаше толкова коли и трябваше да отидеш някъде пеш с градския транспорт.
В днешно време дори хлапетата не ходят пеша, а се състезават с електрически тротинетки – погледнете през прозореца и ще видите.
В днешно време хората, които имат кола, я карат за всичко – до детска градина, до магазин, до театър и т.н.
Можете да си спомните много други примери, които показват, че вие и аз сме започнали да се движим значително по-малко. От една страна, това е много добре, тъй като технологиите и съвременните условия на живот несъмнено помагат на хората. От друга страна виждаме резултата.
Да не забравяме соц спецификата. Едно е да се разхождаш из моловете. Друго нещо е да стоиш на опашка за няколко часа или да обикаляш из различни магазини да си купиш мебели например.
Храната
А сега за храненето. Разбира се, големият проблем сега е бързото хранене. Но не само това. Преди всичко беше естествено. Млякото не се съхраняваше дълго време, както и хлябът. Колбасите бързо загниваха и позеленяваха.
Всички продукти не се съхранявааха дълго време. Те съдържаха по-малко добавки и производителите спазваха всички норми.
Спомнете си съвременните опаковки за храни, които бяха 1 кг, после 900 г, а сега още по-малко. Ако гледате каналите на диетолозите, ще се изненадате да видите, че дори най-мазната, но проста храна е много по-здравословна от някои сурогати или съвременни диетични продукти.
Тоест обикновеното бъркано яйце с наденица сутрин беше много по-здравословно от днешния хамбургер с неизяснен състав.
Но не е само до храненето. В съветско време имаше големи и огромни предприятия, които имаха собствени столове. И често ръководството на предприятието се интересуваше да гарантира, че тяхната ведомствена столова сервира висококачествена, добра, висококалорична и най-важното – здравословна храна. Обядите бяха евтини – стотинки.
Сега погледнете всеки голям град и всеки бизнес център и просто място, където са концентрирани офиси. Да управляваш собствена столова е скъпо. И хората от офисите ходят на кафенета, в аведения за бързо хранене и т.н. Много хора ядат на работа – и ядат нездравословна храна. Затова започнахме да се храним много по-неправилно и нездравословно от преди.
Да поговорим за деца. В старите времена нямаше много сладкиши. Хората не живееха богато и не угощаваха децата си често с лакомства като бонбони, сладолед и торта. Не даваха много джобни пари и децата не можеха да си позволят много.
И дори ако децата ядяха сладолед и нещо сладко, тяхната висока активност, игри в двора, посещения на кино и увеселителни паркове компенсираха тази нездравословна храна.
И за нервите. Нервите в крайна сметка също влияят на това, че хората се хранят неправилно, гледат да преборят стреса и наддават. В онова време хората бяха по-дружелюбни и спокойни. Всичко беше по-премерено и течеше по-леко.
Хората нямаше нужда да бъдат нервни и тревожни. Работа има, заплатата със сигурност ще бъде изплатена. А днес. Подаване на отчети, данъци, кредити, ипотеки. Всеки е постоянно подложен на стрес, който се подхранва от телевизията и всичко, което виждаме около нас.
За селското стопанство. Цялата храна в социалистическо време беше местна. И месо, и мляко, и други продукти. Тоест всичко си беше наше и естествено. Да, нямаше банани, авокадо и т.н. Но имаше много местни неща. А сега ни носят продукти от цял свят – месо от Бразилия. И какво ни носят там, къде е растяло, как е било запазено всичко и на какво са расли някои домати и т.н. и т.н. – не знаем.