Когато 91-годишна жена починала през 2010 г., семейството й открило, че тя е наследила апартамент в Париж от баба си. През 1942 г. жената го била изоставила в идеално състояние.
През 2010 г. 91-годишна жена починала в южната част на Франция, оставяйки в наследство апартамента на баба си в Париж, който била наследила като млада.
Починалата собственичка, известна в пресата само като мадам дьо Флориан, е избягала от уязвимия град при избухването на Втората световна война, когато германската офанзива наближавала.
Годината била 1942 г. и тя била само на 23 години, когато заключила апартамента за последен път, който била наследила от баба си, и напусна града. През следващите 70 години де Флориан плащала данъците и поддръжката на дома, без никога да се върне.
Историята мълчи за това как е протекъл животът на жената, но в края на тази история, след обявяването на завещанието, роднините ги чакало истинско чудо.
Близките възложили на аукционера Оливие Шопен-Жанври и неговия екип да посетят апартамента в 9-ти район и да проверят съдържанието му.
Untouched Apartment in Paris Opened After 70 Years Has Painting Worth $3.4M (5 pics): http://t.co/6Psm8EgDIE #Paris pic.twitter.com/dhwFd44Hnq
— Bored Panda (@boredpanda) January 6, 2014
Когато нищо неподозиращите експерти отключили входната врата, те открили, че тя е почти непокътната от времето преди Втората световна война. „Имаше миризма на стар прах“, спомня си Шопин-Жанври.
Апртаментът бил истинска „Капсула на времето“, а наследниците на жената открили вътре запазения му интериор и много съкровища.
Под дебел слой мръсотия изследователите се оказали пренесени в Париж от началото на 1900 г. по време на разгара на Belle Epoque, когато градът празнувал своя културен ренесанс.
По рафтовете били подредени книги и вестници, златни завеси покривали прозорците, а луксозна тоалетка съдържала четки за коса, парфюми и свещи, които сякаш очаквали завръщането на някоя бляскава благородничка.
Един от експертите, които правели описите, споделил, че усещането било като „да се препънеш в замъка на Спящата красавица“.
Най-голямата изненада била невиждана досега картина на известния италиански художник от 19-ти век Джовани Болдини.
Обектът на портрета, жена, стояща в салон и обвита в розова сатенена вечерна рокля, била 24-годишната Марте де Флориан, бабата на ссобственичката на апартамента, която била светска личност от Бел епок, театрална актриса и муза на Болдини.
Картината на Болдини била без подпис и в справочниците не били намерени бележки за работата, които да доказват, че е негова. Но експертите по изкуството успели да открият, че творбата се споменава в мемоари на вдовицата на прочутия художник и пресметнали, че картината е от 1898 г.
Картината била предложена на търг с искана цена от 253 000 евро и продадена за 2,1 милиона евро, след като 10 водели истинска война за произведението. Това била най-високата цена, плащана някога за творба на Болдини.
Местоположението на апартамента на Марте дьо Флориан остава загадка, както и истинската самоличност на нейната внучка. Но някъде в 9-ти район прашен апартамент, в който липсва изящна картина на Болдини, все още стои застинал във времето.