Преди няколко години канадска двойка научила, че най-голямата им дъщеря страда от заболяване, което ще доведе до слепота в бъдеще. Предвестник на събитията било лошото зрение на седемгодишното момиче, а след това се оказало, че дъщерята страда от генетично заболяване, което засяга пряко периферното зрение и може да доведе до слепота.
Лекарите казали на родителите й, че е възможно момичето напълно да загуби зрението си до 30-годишна възраст.
Но лошите новини не свършили дотук:
Родителите скоро забелязали, че двамата им сина, на 7 и 5 години, имат подобни симптоми. За съжаление и двете момчета били диагностицирани със същата болест като по-голямата им сестра. И само едно от четирите деца, деветгодишеният им син, успялл да избегне тази диагноза.
Трудно е да си представим какво са чувствали родителите в момента, когато лекарите им казват:
„Нищо не може да се направи. Не можем да знаем колко бързо ще се развият нещата, но можем да предвидим, че когато децата достигнат зряла възраст, те ще бъдат напълно слепи.
Какво да правят?
След подобна новина родителите стигнали до извода, че в подобна ситуация би било най-добре всички да отидат на дълго околосветско пътешествие.
Бащата Себастиан казал: „Има много страхотни неща за правене у дома, но нищо не може да се сравни с пътуването. Това е не само отваряне на нови хоризонти, но и запознаване с хора от различни култури. Искаме да помогнем на децата да видят това, което не са могли да видят у дома и да изпитат най-невероятното изживяване.“
В същото време, след като специалистът, който консултирал голямата дъщеря Миа, им казал, че е по-добре да й дадат колкото се може повече „визуални спомени“, майката Едит Лимей веднага подкрепила идеята на баща му:
„Тогава си помислих, защо да показвам на децата слона от книгата, ако могат да видят истинския. И определено ще запълня визуалната им памет с най-красивите образи“, казала тя.
Родителите нямали ясен план какво ще правят по време на пътуването. Все пак си поставили някои цели в зависимост от желанията на децата. Например, един от синовете мечтаел да пие газирано, докато язди камила.
Първо пристигнали в Африка, а оттам отишли в Танзания, а след това посетили Турция, където семейството останало цял месец.
„Фокусирахме се върху пейзажите и също така обърнахме много внимание на флората и фауната. Видяхме необикновени животни не само в Африка, но и в Турция и други страни”, казват децата.
Целта на пътуването било да подарят на децата ценни спомени.
Родителите се надяват, че по време на пътуването децата им ще осъзнаят, че са късметлии в сравнение с тези, които живеят в други части на света и са в още по-лоша ситуация, дори ако животът ще ги изпита, ако загубят зрението си. Децата пък лесно се адаптирали към традициите на други култури.
„Колкото и труден да е животът им в даден момент, искахме да им покажем, че са късметлии дори с течаща вода в къщата и възможността да ходят на училище всеки ден с красиви, цветни книги. Много са любопитни. Те са красиви, когато са заедно.
Децата бързо се адаптират към различните кулинарни традиции на другите страни. Мога да кажа, че ме впечатлиха. Това пътуване ни отвори очите за много неща, а най-вече искаме да се радваме на това, което имаме и на хората около нас. Ако всичко това можеше да продължи, когато се върнем у дома, включително в ежедневните ни дейности, тогава би било страхотно “, казва мама.
Днес семейството има подкрепа и онлайн:След като двойката публикува множество снимки от пътуването си в различни социални медийни платформи, те получили огромна подкрепа от цял свят.
Що се отнася до родителите, те също се надяват, че науката в крайна сметка ще намери лек за тази коварна болест, от която страдат децата им:
„Надяваме се, че науката ще намери решение. Ние се молим за това. Но разбираме, че всичко може да се случи, така че искаме да сме сигурни, че те са готови да се справят с трудностите.”