Паяк в дома ви? Ето защо не бива да го убивате:

Паяк в дома ви? Ето защо не бива да го убивате:
Изображение от wirestock on Freepik

Убиването на паяци е на лош късмет. Поне според поверията.

Но има и добри доводи от биологична гледна точка за това вярване: паяците са важна част от екосистемата и избавят домовете ни от много опасни вредители. За това пише в публикацията Мат Бъртън, ентомолог от Държавния университет на Северна Каролина

„Знам, че може да е трудно да ви убедя, но нека опитам. Не убивайте следващия паяк, който видите в дома си“, пише Бъртън. „Паяците са важна част от екосистемата на вашия дом и също така са самостоятелни организми.“

Ентомологът и колегите му провели проучване на 50 градски и селски къщи в търсене на насекоми. Във всяка от тях са открити паяци. Най-често учените откриват паяци-сенки или паяци-сенокоси. И двете групи изграждат паяжина и чакат жертвата да падне в нея.

„Паяците са всеядни и ядат всичко, което могат да хванат. Редовно обаче улавят вредители и насекоми, пренасящи болести, като комарите“, отбелязва биологът.

„Има дори вид скачащи паяци, които предпочитат да се хранят с кръвта на комарите. По този начин, когато убиете паяк, вие не просто отнемате живота му, вие се отървавате от важен хищник за вашия дом.“

Почти всички паяци са отровни. Въпреки това, отровата на повечето видове е твърде слаба, за да навреди на хората.

Освен това зъбите им трудно могат да пробият човешката кожа, а ухапванията им са изключително редки. Трябва обаче да запомните, че има видове, чието ухапване представлява опасност за хората, например черни вдовици и локсосцели.

Паяците предпочитат да се крият от хората – ние сме много по-опасни за тях, отколкото те за нас.

„Ако наистина не можете да се разбирате с паяка във вашия дом, апартамент или гараж, вместо да го убиете, опитайте да го преместите навън. Той ще намери друго място и двете страни ще бъдат доволни от резултата“, призовава Бъртън.

„Но ако можете да го понесете, не се притеснявайте, че паяците живеят у вас. Това е абсолютно нормално. И дори да не го виждате, има голяма вероятност да го имате. Така че приложете тактиката „живей и дай на друг да живее“ към следващия паяк, който видите.“

Advertisement