Нощта срещу Голяма Богородица е вълшебна. Запомнете какъв ще е сънят ви, пророчески е:

Благодарете на Дева Мария още сега. Благодарствена молитва към Богородица
Изображение от freepik

На 15 август според църковния календар се чества Успение на Пресвета Богородица – един от основните празници на православните християни. Празникът е известен още като Голяма Богородица и отбелязва края на земния път на Дева Мария.

В България този период съвпадал с последния етап от работата на полето и затова е важен, значим и носи със себе си специални знаци и вярвания.

На този ден християните си спомнят земния живот на Богородица и нейния светъл преход на небето. Празникът винаги е бил предшестван от двуседмичен Успенски пост. По това време вярващите се молели особено горещо и отделяли много време на това.

След смъртта и възкресението на Исус Божията майка е в Йерусалим. По време на голямото гонение на християните тя се премества в Ефес, където често посещава праведния Лазар и Света гора, която благославя да проповядва словото на Евангелието.

В деня на Успение Богородично почти всички апостоли се събрали в Йерусалим, за да се простят с Богородица.

По време на нейното заминаване пред нея се явил самият Христос, заобиколен от множество ангели. Богородица се обърнала към него с молитва и го помолила да благослови всички, които почитат паметта й. Тя предала душата си в ръцете на Господа в радост и благодат.

Три дни и три нощи апостолите стояли на гроба на Богородица, пеейки псалми. На третия ден дошла утеха от Великия образ на Божията Майка и Нейните думи, призоваващи всички да се радват, защото сега Тя винаги ще бъде с всички.

След утешително слово тялото на Богородица напуснало земята и било възнесено на небето.

Сънят в нощта срещу Голяма Богородица

Казват, че на съня, който се случва в нощта на 14 август, трябва да обърнете специално внимание. И по-специално не на действието, а на самия характер на съня.

Хубавият, приятен, лек, светъл, радостен, цветен сън говори за това, че животът ви ще се стече благополучно. Ако сънят е страшен, плашещ, неприятен, тъжен, мрачен, трябва да внимавате, тъй като човек го очакват неприятности.

Празникът Голяма Богородица бил особено значим за земеделците. По това време лятната жътва на полето приключвал. По този повод в селата се организира голям празник „Успение Богородично”. Всеки жител носел от вкъщи напитки и ястия, които били предварително осветени в храма.

Вечерта започвало честването на Успение Богородично. Сутринта всички работели на полето. На Успение Богородично помагали на нуждаещите се при жътвата. Всички помагали на трудолюбиви семейства, които нямали време да приберат реколтата сами.

Advertisement