Нашият отговор на Хелоуин: кукерите, бабугерите, сурвакарите, коледарите…

кукери
Изображение от GEORGID from Pixabay

В края на октомври магазините традиционно се зареждат с атрибути за Хелоуин. Независимо какво ви е мнението за този празник, фактът остава: този празник вече е здраво вкоренен в нашата култура.

Отношението към Хелоуин може да бъде различно и зависи от културните, религиозните и личните вярвания на различните българи. Някои смятат този празник за „сатанински” заради връзката му с мистиката, свръхестествените и тъмните сили, а други го смятат просто за още един повод за забавление – без смисъл и подтекст.

Факт е, че децата се радват много на Хелоуин: изобилието от ярки атрибути, декорации, костюмите на супергерои привличат малчуганите. И няма лошо: ако децата ви искат да се маскират на 31 октомври, не ги спирайте, нека се забавляват.

Но можете да им обясните, че в богатия български фолклор има не по-малко интересни традиции и празници, в които има маскиране и много забавление. 

Например кукерите или още бабугерите. Та кукерските игри са си зрелищен карнавален маскарад, който привлича вниманието на все повече чужденци. Кукерите са много атрактивни с характерните си кожени маски и костюми с чанове.

И кукерството, и Хелоуин имат общ корен: участниците се опитват да прогонят злите сили. Заведете децата на маскарадния фестивал „Сурва“, който се провежда през януари или февруари, и те със сигурност ще останат възхитени от богатата палитра от карнавални костюми, които ще видят.


Да, на Хелоуин децата обикалят из домовете и събират лакомства, което звучи много изкушаващо. Но и ние имаме подобен обичай: сурвакането. 

Сурвакане е български народен обичай, изпълняван на празника Сурваки (Нова година, Васильовден).

При него децата-сурвакари обикалят из домовете в квартала и сурвакат членовете от семейството, добитъка, хамбарите… Като не пакостят, ако не ги почерпят, а сурвакат със сурвачка домакините и рецитират благопожелания за здраве и берекет. Звучи много по-смислено, нали?

Вече се продават много готови сурвачки по магазините, но за предпочитане е детето да си я направи само, така ще усети много повече атмосферата на прекрасния български обичай.

Не по-малко интересен и вълнуващ обичай е коледуването.  При коледуването група младежи обикалят из домовете и пеят магични коледни песни. И тук има мистика: коледуването се прави от полунощ до изгрев слънце на Коледа.

Според поверията точно тогава се появяват свръхестествени същества като караконджули, таласъми и вампири… Този етно мотив и добрата мисия могат да привлекат всяко хлапе. 

В заключение можем да кажем, че имаме достатъчно интересни традиции, които да привлекат вниманието на децата и чрез тях да продължим спазването на народните обичаи.

Advertisement