Местим с час стрелките напред. Лекари посочват опасни последици за здравето заради лятното време:

Местим с час стрелките напред. Лекари посочват опасни последици за здравето заради лятното време:
Изображение от yanalya on Freepik

Всяка година в края на март България преминава към лятно часово време. Преместваме часовниците си с един час напред. И въпреки че учените от много години казват, че подобно изместване е опасно за здравето, много страни по света не са се отказали от тази практика.

Кога местим часа към лятно време

Стрелките се преместват към лятното часово време в последната неделя на март – с един час напред. През 2024 г. това ще бъде в нощта на 30 срещу 31 март. Часовниците винаги се сменят в почивен ден, за да имат хората поне един ден за адаптация. Така на 31 март ще спим един час по-малко.

Смяната на часовника е въведена за първи път във Великобритания през 1908 г. – с цел по-ефективно използване на дневната светлина и пестене на енергия. Впоследствие тази практика била възприета от други страни по света.

Какви са последствията за организма от смяната на времето?

Изследователите казват, че лятното часово време има сериозни последици за здравето, включително увеличаване на сърдечните удари и лишаване от сън. За разлика от тях есенната смяна на часовника не е свързана с подобни ефекти върху организма.

Експертите обясняват, че лятното часово време от март до ноември води до това, че естествената светлина се появява един час по-късно сутрин и продължава с един час повече вечер.

Сутрешната светлина е от съществено значение за подпомагане на регулирането на естествените ритми на тялото: тя ни събужда и подобрява бдителността. Сутрешната светлина също подобрява настроението ви.

Точните причини, заради които светлината ни активира и подобрява настроението ни, все още не са известни, но това може да се дължи на ефекта на светлината върху повишаващите се нива на кортизол, хормон, който модулира реакцията при стрес, или ефекта на светлината върху амигдалата, част от мозъка, която участва в емоциите.

При мнозина може да настъпи хронично недоспиване

Подрастващите може да страдат от хронично лишаване от сън заради училището, спорта и социалните дейности. Например много деца тръгват на училище около 8 сутринта или по-рано, което означава, че по време на лятното часово време те стават и отиват на училище в пълен мрак.

Американската медицинска асоциация наскоро призова за постоянно стандартно време. И в края на 2022 г. то беше въведено в Мексико, цитирайки ползи за здравето, производителността и спестяването на енергия.

Най-голямото предимство на лятното часово време е, че осигурява допълнителен час светлина вечер. Продължителната вечерна светлина обаче забавя освобождаването на мелатонин от мозъка, хормон, който насърчава сънливостта, което от своя страна пречи на съня и ни кара да спим по-малко, казват невролозите.

Как да се подготвим за смяната на часовника

Средно на човек му трябват от 3 до 10 дни за адаптация. Трябва да започнете да се подготвяте няколко дни преди смяната на часовника, за да влезете гладко в новия режим.

Първото нещо, което трябва да направите, е да местите времето на заспиване и събуждане с 10 минути всеки ден. Тоест, лягайте си малко по-рано и настройте будилника 10-15 минути по-рано. След седмица постепенно ще се приспособите да ставате час по-рано.

Диетата също трябва да е подходяща. Особено ако стриктно спазвате графика си на хранене. Така ще избегнете стомашен дискомфорт и плавно ще настроите вътрешните си органи.

Опитайте се да ходите на открито по-често при всяко време – това помага за насищане на тялото с кислород.

Преместете физическото натоварване сутрин, за да не претоварвате тялото вечер.

Ако е възможно, избягвайте всякакъв стрес и се опитайте да намалите напрежението и безпокойството.

Подредете мястото си за сън така, че да извлечете максимална полза от съня си: комфортна температура и влажност, затъмняване през нощта, проветряване сутрин и преди лягане.

Advertisement