Когато видели какво има в стомаха на мъртвия кашалот, хората не повярвали на очите си (видео)

Когато видели какво има в стомаха на мъртвия кашалот, хората не повярвали на очите си (видео)
Източник: WWF-Indonesia/Kartika Sumolang

Кашалотът е най-големият от зъбатите китове и най-големият хищник в света. Той може да живее до 70 години или повече. Женските кашалоти раждат на всеки 4-20 години и се грижат за малките си повече от 10 години.

Международният съюз за опазване на природата вече добави кашалота към списъка си със застрашени видове диви животни. Защото всяка година все повече и повече от тези китове биват изхвърлени на брега.

Когато учените решили да открият причината, те открили голям брой пластмасови предмети в стомасите на кашалотите. Пряко отражение на това как човечеството се отнася към океана и природата.

И подобни случаи на мъртви кашалоти, с куп пластмаса в стомасите, са многобройни.

През 2018 г. природозащитници откриват близо 6 килограма пластмасов боклук в стомаха на мъртъв кашалот, изхвърлен на брега на плаж в Южна Индонезия.

Боклукът включвал повече от 100 пластмасови чаши, четири пластмасови бутилки, 25 найлонови торбички, две джапанки и стотици други пластмасови парчета, се казва в изявление на WWF-Индонезия във Facebook.

Дългият 9,5 метра кит е бил в толкова напреднало състояние на гниене, когато е бил изхвърлен на плажа, че е било невъзможно за изследователите да определят дали огромната буца пластмаса е това, което в крайна сметка е убило животното.

През 2019 г. кашалот засяда и по-късно умира на плаж в Шотландия, като в стомаха му откриват топка боклук с тегло 100 кг. 

пластмасов боклук
От стомаха на кита извадили цеи 100 кг боклук. Източник: Facebook/SMASS

Мрежи, снопове въжета, пластмасови чаши, чанти, ръкавици, ремъци за опаковане и тръби възлизат общо на около 100 килограма, съобщава Scottish Marine Animal Strandings Scheme на страницата си във фейсбук.

А това е видео на кит, извхърлен край бреговете на Хавай. Досещате се причината – стомахът му е пълен с пластмасови отпадъци.

Световните океани днес съдържат приблизително 100 милиона тона пластмаса, около 80 до 90 процента от които са от наземни източници, съобщава Програмата на ООН за околната среда. През май 2019 г. 180 страни по света постигнаха споразумение, което има за цел рязко да намали количеството пластмаса, която се отмива в световните океани.

Advertisement