Качеството на кръвта е много важно за здравето ни. Ето какво да ядем за здрава кръв:

Качеството на кръвта е изключително важно за здравето ни. Ето какво трябва да ядем за здрава кръв.
Изображение от timolina on Freepik

Доставя животворен кислород на клетките, освобождава ги от токсини и въглероден диоксид – всички тези задачи се изпълняват успешно от кръвта.

В нея “живеят” и основните пазители на нашия имунитет. Нашето благосъстояние пряко зависи от здравето на нашата кръв. А качеството й се влияе от начина ни на живот, включително храненето.

Кръвта, подобно на други структури на тялото, се състои от клетки. Животът на клетката е мимолетен, като живота на еднодневната пеперуда – те се обновяват през цялото време; тялото постоянно изгражда нови.

От какво? И от хранителните вещества, които му доставяме с храната. То разгражда това, което ядем, на най-прости елементи, произвежда клетки от тези, от които се нуждаем, и изхвърля тези, от които не се нуждаем.

В действителност тялото често среща затруднения с разграждането на храните на техните елементарни компоненти и възникват смущения в една добре функционираща система.

Например въглехидратите от лошо сдъвкана храна са трудни за храносмилане, а излишните животински мазнини, захарта и печива, направени от рафинирано брашно, съдържат повече продукти на гниене, отколкото хранителни вещества.

Резултатът е очевиден: кръвта не подхранва достатъчно органите и тъканите, отпадъците се натрупват в мастния слой или по стените на кръвоносните съдове… Общо взето, ползите са малко.

И така, как трябва да се храним, така че кръвта ни да доставя кислород на клетките навреме и в правилните дози, така че да не е вискозна и да има правилния състав?

Сгъстяване на кръвта

Когато в тялото липсва течност, кръвта става вискозна; пътуването му през тялото е трудно. Какво пълноценно хранене на клетките и органите да има, ако транспортната функция е нарушена!

Човек изглежда здрав, но постоянно го обзема сънливост, бързо се уморява и паметта му все повече се проваля – което означава, че има за какво да мислим.

За да не се случи това, трябва да пиете мног течности на ден, но не само. Също така е важно да не се отказвате от растителни храни, които могат да задържат течността в тялото.

Разтворители и сгъстители на кръвта

Разреждат кръвта: сьомга, смокини, чесън, лимони, портокали, маслини, кестени, цвекло, нарове, джинджифил.

Сгъстяват кръвта: алкохол, захар, елда, глог, тлъсто месо, консерви, пушени меса, газирани напитки, банани, картофи.

5 продукта за здрава кръв

Грозде

Много добър при анемия и просто при хронична умора. Съдържа фолиева киселина, без която не може да се усвои толкова ценното за червените кръвни клетки желязо, както и витамин С, витамини от група В, органични киселини и много, много въглехидрати.

Внимание: при затлъстяване и диабет е по-добре да изберете друг метод за подобряване на здравето на кръвта. Не се препоръчва при склонност към диария, стомашни язви и хронични промени в белите дробове.

Моркови

Премахва токсините от кръвните клетки, активира вътреклетъчните възстановителни процеси и повишава съдържанието на антиоксиданти в кръвта, като по този начин намалява риска от развитие на рак. Изненадващо, по време на готвене в морковите се образуват нови антиоксидантни химични съединения.

Внимание: Не прекалявайте. В противен случай черният дроб няма да се справи с излишния каротин, съдържащ се в морковите; Краката и дланите могат дори да пожълтеят. При обостряне на язва и възпаление на тънките черва е по-добре да се откажете напълно от морковите.

Ябълки

Ябълките съдържат по малко от всички витамини и микроелементи. Но те съдържат вещества, които помагат за усвояването на желязото от други източници. Те съдържат и калций, който ни е необходим за нормалното съсирване на кръвта. Това, от което ябълките съдържат много, е пектинът – полизахариди, които понижават нивата на холестерола в кръвта.

Внимание: ако имате висока киселинност, изберете сладки сортове ябълки.

Цвекло

Витамини от група В, соли на желязо, фолиева киселина – това е просто специален кръвотворен кореноплоден зеленчук. Цвеклото също нормализира кръвообращението, укрепва стените на кръвоносните съдове и активно предотвратява склеротичните явления.

Цвеклото е забранено, ако имате камъни в бъбреците или бъбречна недостатъчност. При възпалителни заболявания на стомашно-чревния тракт – много внимавайте!

Черен дроб

Черният дроб съдържа повече полезни вещества от филето и всички те се усвояват перфектно, включително желязото. Черният дроб подобрява съсирването на кръвта и предотвратява образуването на кръвни съсиреци (поради съдържанието на хепарин и калций), облекчава анемията (желязото и фолиевата киселина са сдвоени тук) и има противовъзпалителни свойства (защото съдържа мед).

Просто трябва да го приготвите бързо – в противен случай повечето полезни свойства ще бъдат загубени.

Внимание: възрастните хора не трябва да разчитат твърде много на ястия с черен дроб. Съдържа много протеини и вещества, които могат да причинят подагра.

Advertisement