Колко пъти се е случвало, взимам банани от магазина и на втория ден започват да почерняват. И парите отиват на вятъра.
Опитах какви ли не начини да ги съхранявам. Купувах малко, но не стигаха за цялото семейство. Слагах ги в хладилника, пак се разваляха.
Слагам банани в печива, в каша и с палачинките, но всичко това са, така да се каже, спасителни мерки, за да не ги изхвърлям.
Преди това ме посъветваха да увия краищата с фолио – също неуспешен трик. Пак започваха да гният. Увих дръжките във фолио, ефектът беше нулев. Потъмняват за 3-4 дни.
Докато един ден срещнах моя съученичка в хипермаркета в отдела за плодове и зеленчуци, тя работи там. От дума на дума й се оплаках от почерняването на бананите, които купувам от тук. Попитах я да не би да е от самия плод.
Тя ми каза, че цаката не е в бананите, а в начина им на съхранение.
„Виждала ли си откъде започва потъмняването? Точно така, от дръжката. Значи тя е важната. Това е мястото, при което плодът се отрязва от палмата. По време на тази процедура разрезът се поврежда и инфектира.
От този момент нататък бактериите започват да се размножават в него. За да направят това, те се нуждаят от светлина, храна, въздух и топлина. Фолиото не мога да предотврати това.“
И приятелката ми даде най-ценния съвет.
Потопете дръжката в разтопен восък и го оставете да се втвърди. Бананите ще бъдат свежи половин месец. Когато ги белите, не е нужно да отлепяте восъка, просто го изхвърлете заедно с кората.
Восъкът изобщо не вреди на продукта или на човека.