На 9 ноември православната църка почита свети мъченици Онисифор и Порфирий. в началото на 2-3 век. Те са получили мъченическа смърт за своята вярност към Христос и Неговата Църква по време на най-тежките антихристиянски гонения, организирани от езическия император Диоклециан, който царувал в Римската империя през 284-305 г. от Рождество Христово.
По време на жестокото гонение, което този нечестив цар направил срещу християните, те трябвало да претърпят тежки мъки за Христа.
Били подложени на нечовешки побой по цялото тяло и на различни, ужасни изтезания. След това мъчителите поставили Христовите мъченици на дълги скари и като запалили огън, ги изгорили.
Накрая те били вързани за свирепи, диви коне. Влачени от тях по камениста и неравна земя, светите мъченици били напълно разкъсани и в такива мъки предали душите си на Бога.
През нощта вярващите тайно събрали останките им и ги погребали с чест в село Пангиан, където започнали да произтичат различни чудеса и изцеления.
На 9 ноември честваме и Св. преподобна Матрона Константинополска. Цареградската светица от 5 век е родом от Мала Азия. В младостта си тя се омъжва за богат мъж на име Дометиан, след което се премества със съпруга и дъщеря си в Константинопол.
За разлика от съпруга си, бъдещата светица била много набожна и благочестива: много се молела, постила и често посещавала храма. И в същото време тя претърпяла много страдания от Дометиан, който не й позволявал да се моли.
Веднъж Матрона имала видение, че е отишла в манастир. С течение на времето разбрала, че иска да служи на Бог. Матроната решила да напусне семейството си и да се посвети на Господа.
Като дала дъщеря си за отглеждане на благочестива старица, тя се подстригала, преоблекла в мъжки дрехи и избягала от дома си в манастира Свети Басиан, където се престорила на евнух Вавила и влязла в редиците на братята.
Впоследствие монах Васиан, игумен на манастира, научил тайната на Матрона и след като разбрал нейните благочестиви мотиви, я благословил да отиде в манастира в град Емес.
Монахинята Матрона прекарва много години в манастира, като извършва много духовни подвизи и накрая става игумения. Господ дал на светицата способност да прави чудеса и прозорливост, както и дълги години земен живот. Старицата Матрона отишла при Господа на 100-годишна възраст, около 492 г. от Рождество Христово.