На 6 октомври православната църква си спомня живота на апостол Тома, един от 12-те ученици на Иисус Христос.
Известният израз „Тома Неверни“ се отнася точно за апостол Тома. Но именно апостол Тома е този, който пръв сред хората нарича Исус Христос – „Господи мой, Боже мой!“ (Евангелие от Йоан).
Благодарение на него знаем, че Богородица е възкръснала, а Исус Христос е имал рани след възкресението.
Историята на апостол Тома
„Тома“ е арамейско име и се превежда като „близнак“. Историците смятат, че апостол Тома приличал на външен вид на Исус Христос.
В Евангелията той се споменава рядко, но винаги в основните събития. Най-често той се споменава в момента, когато не е вярвал във възкресението на Спасителя, и се цитират думите му:
„Когато в Неговите (Христови) ръце не виждам раните от гвоздеите и не докосвам рани с пръст и не слагам ръката си в ребрата Му, ще повярвам!“
Впоследствие се споменава известният диалог на Христос с Тома:
„Постави пръста си тук и погледни ръцете ми. Протегни ръката си и я сложи в моята страна. И не бъди невярващ, а вярващ.“ И Тома отговори: „Господ мой и Бог мой!“
Исус каза: „Понеже Ме видяхте, вие повярвахте; блажени са тези, които не са видели, но са повярвали.“
Свети апостол Тома бил от галилейския град Паней и се занимавал с риболов. Той оставил всичко и последвал Исус Христос, след като чул проповедта на Спасителя.
Свети Йоан Златоуст казва, че: „Тома, който някога беше по-слаб от другите апостоли във вярата, стана чрез Божията благодат по-смел, ревностен и неуморен от всички тях, така че обиколи с проповедта си почти целия свят. земя, без да се страхува да провъзгласява Божието Слово на дивите народи.”
Свети апостол Тома основал християнски църкви в Палестина, Месопотамия, Партия, Етиопия и Индия, където претърпял мъченическа смърт за Христос.
Какво може и какво не трябва да се прави на този ден?
На 6 октомври вярващите се молят на св. Тома, четат молитви, молят за силна вяра и увереност в Божията сила. С
вети апостол Тома е ходатай на тези, които имат духовни съмнения. Смята се, че на този ден не трябва да се мързелува. Трябва да работите с радост и мир в сърцето си, а също и да поискате прошка от този, когото сте обидили.