Андреевден е! Почитаме свети Андрей – първият апостол. Ето какво се прави днес:

Андреевден е! Почитаме свети Андрей - първият апостол. Ето какво се прави днес:

На 30 ноември почитаме паметта на първия апостол – Андрей Първозвани, един от най-тачените в България. Сред народа този празник е известен като Андреевден. В него се преплитат църковни традиции и народни вярвания. На този ден се молим за семейството, гадае се за годеник и се правят прогнози за времето през предстоящата зима.

Кой е бил Андрей Първозвани

Андрей, подобно на брат си Симон (бъдещият апостол Петър), бил галилейски рибар. Още в младостта си Андрей повярвал и решил да се откаже от брака, като посвети живота си на Бога. Веднъж младежът чул, че на река Йордан Йоан Кръстител обявил скорошното идване на Месията. Тогава Андрей се втурнал към пророка и го следвал навсякъде, докато Кръстителят не го нассочи към Христос. Тогава Андрей става първият апостол.

За живота на свети Андрей няма много информация. Известно е, че светецът е следвал Месията навсякъде и след неговата земна смърт той е бил сред онези, които са видели Възкресението и Възнесението на Христос. В деня на Петдесетница той, подобно на други апостоли, видял слизането на Светия Дух и получил не само дара на изцелението, но и възможността да проповядва на всички езици.

Апостолът извършил много чудеса. Той възкресявал хората, изцелявал ги. Например апостолът върнал към живот дете, което било ухапано от змия. Той възкресил и момче, разкъсано от кучета, и млад мъж, починал от треска.

Подвижникът приел мъченическа смърт около 67 година в Патра. Той е разпнат на наклонен кръст, който по-късно е наречен Андреевски. Известно е, че на предполагаемото място на разпъването на апостола има извор, а наблизо е издигнат храм. Част от мощите на светеца се съхраняват в катедралата в град Мантуа. А в катедралата в Трир в Германия има сандал и пирон на апостола.

Какво може и какво не се прави на Андреевден?

Според народните традиции на Андреевден е забранена всяка тежка работа. А жените трябва да загърбят ръкоделието. Не можете да тъчете, предете и шиете.

Църквата казва, че в деня на празника трябва да посетите храма. След службата можете да се съберете със семейството и близките си на обща трапеза. Важно е, че празникът се пада на Рождественския пост. Затова месните и млечните ястия са забранени.

На големия православен празник трябва да помислите за душата си. Избягвайте кавги, интриги, помагайте на ближния.

Какви традиции са свързани с Андреевден

Нашите предци са вярвали, че в нощта на Свети Андрей Първозвани на момите непременно ще бъде показана съдбата им. Затова момичетата си уреждали гадания, за да разберат дали ще се омъжат тази година. Имало няколко начина. Например, те се опитвали да предизвикат пророчески сън. За да направят това, те поставяли купа с вода под леглото, нож или огледало под възглавницата. След заговора заспивали и вярвали, че сънят ще се сбъдне.

Възможно е да се гадае с помощта на специални погачи. Момичетата сами ги правели сладкиши и ги слагали на пода до себе си. В къщата пускали гладно куче – до чието лакомство се докосне кучето, тя първо ще се омъжи. Ако кучето отнесе погачата в тъмен ъгъл, тогава момичето скоро ще замине за чужди земи.

Също така на Андреевден се извършвал обред на посвещение за момчета, след което младият мъж можеше да се смята за възрастен: да върши мъжка работа, да ходи на младежки събирания, да се сгоди и да се ожени.

Средата на декември е време и за гадаене на времето. За да направим това, сутринта отиваме до реката и „слушахме“ водата. Ако е шумно, чакайте виелица. Ако е тихо – зимата ще е топла. Обръщало се внимание и на зората. Ако небето е лилаво, идват силни ветрове.

Advertisement